Europejskie Dni Dziedzictwa - zwiedź Muzeum

Utworzono: 17-09-2010
Muzeum w Lęborku, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, serdecznie zaprasza w dniach 18 i 19 września w godzinach 10.00-16.00 do zwiedzania Muzeum. Wstęp w tych dniach jest bezpłatny!
W lęborskim Muzeum obejrzeć można obecnie dwie wystawy czasowe:

• „W kadrze zatrzymane. Historia fotografii"
Na wystawie zgromadzono ok. 1500 eksponatów, m.in. wypożyczonych z Muzeum Fotografii WSG w Bydgoszczy, lokalnych fotografów i pasjonatów - Andrzeja Seweryńskiego, Krzysztofa Falcmana i Jana Przychody oraz ze zbiorów własnych Muzeum w Lęborku.

Można zobaczyć pierwszy aparat fotograficzny - camera obscura (rekonstrukcja); podręczny zestaw do retuszu i podkolorowania zdjęć z pocz. XX wieku oraz wyposażenie do retuszu negatywów z przeł. XIX/XX wieku, są płytki szklane - negatywy - i zrobione z nich odbitki, aparaty skrzynkowe i mieszkowe z pocz. XX wieku, pierwsze lampy błyskowe, obiektywy, stereoskop - przyrząd optyczny do obserwowania fotografii stereoskopowych (fotografia stereoskopowa składa się z dwóch zdjęć tego samego obiektu, wykonanych z różnych punktów widzenia; patrzący przez stereoskop widz ma wrażenie przestrzenności i trójwymiarowości oglądanej sceny). Ciekawym elementem wystawy jest aranżacja atelier fotografa z końca XIX wieku. Jest też kilka zdjęć z pierwszych lęborskich atelier, m.in. znanego fotografa Bruno Riebanda.
Przed budynkiem muzeum wystawiona będzie duża fotografia rodziny z początku XX wieku, zwiedzający będą mogli się w nią wcielić i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

• „Przepraszamy za usterki. Za chwilę dalszy ciąg programu. HISTORIA TRANSMISJI OBRAZU.
Wystawa zorganizowana z okazji 150 rocznicy urodzin Paula Nipkowa, twórcy wynalazku nazywanego tarczą Nipkowa, urządzenia do mechanicznego wybierania obrazu telewizyjnego stanowiącego podstawowy element pierwszych telewizorów i kamer telewizyjnych (tzw. telewizja mechaniczna), który umożliwił powstanie współczesnej telewizji.

Na wystawie można zobaczyć m.in. odbiornik telewizyjny WISŁA B - pierwszy produkowany seryjnie w Polsce telewizor. Jest też wiele eksponatów związanych nie tylko z telewizją, ale również z kinem. Można obejrzeć najstarszy zachowany polski film - komedię z 1914 r. zatytułowaną "Tajemnica pokoju Nr 100" w kinie z lat 30. XX wieku - na tę okazję część Galerii „Strome Schody" „przeobrażona" została w salę kinową na 16 miejsc wraz z kasą biletową z okolicznościowymi, symbolicznymi biletami z epoki.
Wystawę zorganizowano ze zbiorów Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Kinematografii w Łodzi, zbiorów własnych Muzeum w Lęborku oraz przy współpracy Filmoteki Narodowej w Warszawie i Narodowego Archiwum Niemiec w Berlinie.


Wystawy stałe


Na I piętrze wystawę historyczną otwiera w korytarzu ekspozycja XIX-wiecznych miedziorytów reprintów W. Hogartha, angielskiego XVIII-wiecznego rytownika, moralizatora.

W kolejnych salach prezentowany jest chronologicznie materiał związany z historią miasta Lęborka i Ziemi Lęborskiej od wczesnego średniowiecza po okres lokacji miasta przez Zakon Krzyżacki oraz rozwój miasta jako ośrodka administracji i władzy lokalnej. Wiek XVII i XVIII reprezentują zabytki meblarstwa tego okresu i zbiór naczyń cynowych. Część ikonograficzną wzbogacają XVIII i XIX-wieczne mapy i fotografie miasta z lat 30. XX wieku.
I piętro ekspozycji historycznej zamyka aranżacja wnętrza kuchenno-jadalnego, które łączy tradycję kultury niemieckiej z kulturą powojennej ludności napływowej z Kresów Polskich.

II piętro zajmuje wystawa Odkrycia archeologiczne Muzeum w Lęborku. Prezentowany jest bogaty zbiór zabytków archeologicznych (ozdoby, rzeczy codziennego użytku, uzbrojenie, urny twarzowe, popielnice i naczynia) pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych, a związanych z osadnictwem kultury pomorskiej, oksywskiej oraz wielbarskiej. 

Na III piętrze znajduje się wystawa numizmatyczna z zabytkami monet od okresu starożytności poprzez średniowiecze ze wskazaniem na teren miasta Lęborka, okres nowożytny, mennictwo państw rozbiorowych dla ziem polskich oraz monety z początku XX wieku i okresu międzywojennego polskie i obce.
Na tym piętrze znajduje się również gabinet Paula Nipkowa z aranżacją wnętrza z epoki i informacjami o wynalazcy i jego badaniach nad przesyłaniem obrazu na odległość oraz schemat tzw. tarczy Nipkowa.
W dwóch salach zaaranżowano izbę kaszubską z eksponatami etnograficznymi, m.in. narzędziami rolniczymi, przyborami codziennego użytku, krosnem tkackim, kołowrotkami, łóżkiem, itp. a także parą w strojach kaszubskich.