Jubileusz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lęborku
Od dekady w Lęborku funkcjonuje Warsztat Terapii Zajęciowej. Jubileusz był okazją do podsumowania działalności i uhonorowania osób związanych z WTZ podczas uroczystej gali. Wśród gości uroczystości byli zastępca burmistrza Lęborka Krzysztof Król i sekretarz miasta Marian Kurzydło, którzy wraz z gratulacjami i życzeniami przekazali pamiątkowy grawerton. W imieniu władz Powiatu Lęborskiego życzenia przekazał wicestarosta lęborski Adrian Wenta. Oprócz przedstawicieli władz samorządowych powiatu, miast i gmin powiatu lęborskiego, obecny był dyrektor Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Dariusz Majorek, a także delegacje instytucji pomocy społecznej z terenu powiatu, w tym dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku Bogusława Lis - Zielińska. PCPR sprawuje nadzór nad działalnością WTZ.
W czwartkowe przedpołudnie (06.02.2025 r.) aula Szkoły Policealnej Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w budynku dawnego ZWAR-u wypełniła się tymi osobami, które są lub były związane z Warsztatem Terapii Zajęciowej, przede wszystkim uczestnikami zajęć oraz obecnymi i byłymi pracownikami, instruktorami i terapeutami. Uroczystą galę poprowadził kierujący od niedawna WTZ Daniel Mihuniewicz, prezes Ochotniczej Służby Ratowniczej. Warsztat ma nowego operatora od 1 listopada ubr.
- Warsztat Terapii Zajęciowej to dość specyficzna placówka, która ma usamodzielniać, ale też jest domem dziennego pobytu. Po trzech miesiącach od przejęcia mogę powiedzieć, że do tego, żeby to dobrze funkcjonowało potrzebne są trzy elementy. Po pierwsze załoga, czyli pracownicy, którzy na co dzień zmagają się z różnymi problemami, po drugie uczestnicy dla których tu jesteśmy i po trzecie organ prowadzący, który to wszystko koordynuje i scala – podkreślił kierownik WTZ Daniel Mihuniewicz.
Uczestnikom Warsztatu i osobom zasłużonym dla działalności WTZ wręczył okazjonalne statuetki. Na szczególne uhonorowanie zasłużyła Maria Machola, która w 2014 r. była założycielką pierwszego i jak do tej pory jedynego w powiecie lęborskim Warsztatu przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Jesteśmy Razem” w Lęborku i przez 10 lat z powodzeniem kierowała nim. Wspomniała osobę Zdzisława Kordy, który usilnie i skutecznie namówił do założenia Warsztatu, a który nie mógł być obecny na jubileuszowej gali z powodu choroby.
- Bardzo się cieszę, że podjęłam się tego wyzwania, chociaż jak weszłam w te puste, potężne sale ze starymi oknami i żebrowymi kaloryferami, to myślałam, że nie dam rady. Remont rozpoczęliśmy w listopadzie, a weszliśmy już 29 grudnia. To było rzeczywiście szybko. Cieszę się, że w takim tempie udało się to zbudować i że Warsztat został przekazany organizacji, która działa dalej w tym kierunku, żeby jeszcze bardziej go rozwinąć.
Dariusz Majorek, dyrektor Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podkreślił, że jubileusz Warsztatu w Lęborku to także święto dla instytucji, którą kieruje.
- Jest to jedna z bardzo ważnych dla systemu rehabilitacji zawodowej i społecznej instytucja, a w powiecie lęborskim jest to instytucja kluczowa i wszyscy działamy razem. Chciałbym, żebyście zawsze wierzyli w nas, w osoby z niepełnosprawnościami, i mądrze i rozsądnie wymagali. Wykonaliście gigantyczną pracę, żeby świat osób z niepełnosprawnościami nie był tylko światem z perspektywy własnego okna. Dziękuję, że wspólnie z samorządem mogliśmy zrobić tak ważną rzecz.
Goście gali mieli przyjemność podziwiać występy wokalne, recytacje poetyckie i pokazy umiejętności tanecznych i akrobatycznych, przygotowane na tę specjalną okazję przez uczestników Warsztatu.
Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką, która daje osobom z niepełnosprawnościami, niezdolnym do podjęcia pracy, możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Na zajęcia WTZ uczęszcza 30 uczestników z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym, a każdy z uczestników realizuje indywidualny program rehabilitacji i terapii. Terapia zajęciowa odbywa się w sześciu pracowniach tematycznych – informatycznej, artystycznej, rehabilitacyjno - terapeutycznej, krawiecko - tkackiej, gospodarstwa domowego, umiejętności społecznej. W planach jest utworzenie pracowni stolarsko – technicznej. Zajęcia realizowane są systematycznie w ciągu roku. Celem prowadzonej rehabilitacji zawodowej jest wyposażenie uczestnika w podstawowe umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy.
Burmistrz Miasta Lęborka udostępnia warsztatowi lokal w dawnej siedzibie ZWAR-u przy ul. Krzywoustego.