Komunikat dla hodowców świń

Utworzono: 04-06-2012
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. nowych przepisów dotyczących konieczności grupowego utrzymywania loch i loszek informuje hodowców świń o obowiązujących przepisach.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U, 2010, Nr 56, poz. 344 z późniejszymi zm.) od dnia 1 stycznia 2013 r. wchodzi w życie przepis, nakazujący utrzymywanie grupowe loch i loszek od czwartego tygodnia po pokryciu do tygodnia przed przewidywanym terminem proszenia. Nakaz ten dotyczy gospodarstw, w których utrzymywanych jest 10 lub więcej loch lub loszek po pokryciu. Ponadto, w przypadku utrzymywania grupowego loch i loszek powierzchnia kojca przypadająca na jedną sztukę powinna wynosić:


a) dla loch - co najmniej 2,25 m2, przy czym nie mniej niż 1,3 m2 powierzchni kojca powinno stanowić stałe podłoże i nie więcej niż 15 % tego podłoża - otwory odpływowe;
b) dla loszek po pokryciu - co najmniej 1,64 m2, przy czym nie mniej niż 0,95 m2 powierzchni kojca powinno stanowić stałe podłoże i nie więcej niż 15 % tego podłoża - otwory odpływowe.


W przypadku utrzymywania loch lub loszek po pokryciu w grupie:


1) do 5 sztuk - powierzchnia kojca, powinna być większa o 10%;
2) powyżej 39 sztuk - powierzchnia kojca może być mniejsza o 10%.
Długość każdego z boków kojca powinna wynosić w przypadku grup:
1) do 5 sztuk - co najmniej 2,41 m;
2) powyżej 5 sztuk - co najmniej 2,81 m.


Mając powyższe na względzie należy pamiętać, iż utrzymywania loch i loszek od czwartego tygodnia po pokryciu do tygodnia przed przewidywaniem terminem proszenia pojedynczo, będzie dopuszczalne jedynie w gospodarstwach utrzymujących mniej niż 10 loch lub loszek po pokryciu. Niedostosowanie pomieszczeń dla zwierząt do grupowego utrzymywania loch i loszek będzie skutkowało koniecznością zmniejszenia ich stanu liczebnego do maksymalnie 9 sztuk lub zastosowaniem przymusu administracyjnego lub przekazaniem sprawy przez Inspekcję Weterynaryjną do organów ścigania.