Konkurs historyczny na 150-lecie Powstania Styczniowego

Utworzono: 11-06-2013

W ramach miejskich obchodów rocznicy wybuchu powstania styczniowego, 6 czerwca br., w Lęborskim Centrum Kultury FREGATA, w obecności zaproszonych gości i licznie zgromadzonej publiczności odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny „150 rocznica powstania styczniowego”. 

Z inspiracji Rady Miejskiej organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 8 w Lęborku wraz z Muzeum w Lęborku oraz Lęborskim Centrum Kultury FREGATA.

Do rywalizacji zgłosiły się drużyny ze wszystkich szkół podstawowych z Lęborka oraz z Wicka, Garczegorza, Redkowic i Łebuni - łącznie 32 zawodników.

Jako zadania konkursowe uczestnicy mieli do wykonania makiety herbów  powstańczych, zaprezentowali i omówili wykonane przez siebie stroje z epoki, odpowiadali na pytania ustne oraz rozwiązywali test pisemny. Autorami zadań i pytań konkursowych były nauczycielki lęborskich gimnazjów - p. Marzena Skórowska-Kurzydło oraz Joanna Schodzińska. W jury zasiedli przedstawiciele muzeum oraz szkół biorących udział w konkursie.
W trakcie imprezy można było pogłębić swoją wiedzę na temat powstania styczniowego, wysłuchać wierszy i muzyki związanej z tematem konkursu w wykonaniu uczniów SP 8 oraz p. Andrzeja Radajewskiego,  a także - oglądając prezentacje slajdów i projekcję filmu - zapoznać się z historią Lęborka.

Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą na temat powstania styczniowego oraz inwencją w wykonaniu i prezentacji makiet i strojów. Test najlepiej napisała reprezentacja SP w Redkowicach. W pytaniach ustnych najlepiej wypadła SP nr 3. Najwyższe uznanie jury za prezentacje ciekawych strojów oraz herbów powstańczych uzyskały SP nr 8, SP nr 4 i SP w Wicku.

W związku z wysokim i wyrównanym poziomem zaprezentowanej wiedzy jury, z Markiem Adamowiczem z lęborskiego Muzeum na czele, miało spory kłopot z wyłonieniem zwycięzców konkursu.
Ostatecznie I miejsce przyznano drużynie z SP nr 8 w Lęborku w składzie: Michał Łukaszewicz, Aleksander Wardyn, Błażej Schulz, Przemysław, opiekun - p. Wioletta Baranowska, II miejsce - z SP nr 3 w Lęborku w składzie: Agata Halas, Ewa Kardas, Julia Lis, Veronica Ogińska, opiekun - p. Jolanta Gołębiowska, III miejsce zajęła SP w Redkowicach - Anna Bugała, Wojciech Ulemberg, Szymon Klejsa, Oskar Leszczyński, opiekun - p. Aleksandra Marzec.
Drużyny oraz poszczególni zawodnicy  zostali uhonorowani przez Zastępcę Burmistrza Miasta, Alicję Zajączkowską dyplomami, nagrodami książkowymi i materiałami promocyjnymi ufundowanymi przez Miasto, SP 8 oraz LCK w Lęborku.

Organizatorzy gratulują wszystkim drużynom i ich opiekunom osiągniętych wyników oraz dziękują wszystkim, którzy pomogli w ciekawym i sprawnym przeprowadzeniu imprezy. Miała ona nie tylko wymiar rocznicowy - historyczno-patriotyczny, ale pozwoliła również w sposób atrakcyjny zaznajomić się jej licznym uczestnikom z genezą, przebiegiem i skutkami tego największego zrywu niepodległościowego narodu polskiego. Była to bardzo interesująca lekcja historii.

Konkurs historyczny na 150-lecie Powstania 5799
Konkurs historyczny na 150-lecie Powstania 5797
Konkurs historyczny na 150-lecie Powstania 5800
Konkurs historyczny na 150-lecie Powstania 5798
Konkurs historyczny na 150-lecie Powstania 5801
Konkurs historyczny na 150-lecie Powstania 5802