Konkurs "Lębork kolebką telewizji" potwierdził ogromną znajomość tematu

Utworzono: 10-03-2010
Podczas uroczystego finału II edycji Konkursu Wiedzy i Umiejętności „Lębork kolebką telewizji. Historia polskiej telewizji” w ratuszu można było poznać jego laureatów, a na pokonkursowej wystawie – zobaczyć najlepsze prace plastyczne poświęcone Paulowi Nipkowowi, Ojcu Telewizji, dawnemu lęborczaninowi.

W finale udział wzięli oprócz przedstawicieli władz samorządowych z Burmistrzem Lęborka Włodzimierzem Klatą, Gerd Fensterseifer - wicekonsul Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku (Konsul Generalny Niemiec objął patronat nad konkursem), Claus-Dietrich Schmidt - autor ośmiu książek o Lęborku, w tym dwóch o Paulu Nipkowie. W uroczystości uczestniczył też sobowtór młodego Paula Nipkowa, w którego wcielił się Konrad Repp.
 

Wśród gości - uczestników konkursu była też reprezentacja uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie  - szkoły, w której Paul Nipkow zdał maturę w 1882 roku (wtedy było to Królewskie Gimnazjum w Neustadt, dzisiaj Wejherowo). 

Ogłoszony przez Urząd Miejski konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Konkurs obejmował: konkurs plastyczny (dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych), konkurs na prezentację multimedialną (szkoły ponadgimnazjalne), konkurs wiedzowy (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne).

Prologiem konkursu był audyt rozpoznawalności postaci i wynalazku Nipkowa, jaki w w maju i czerwcu ub. roku przeprowadzili studenci Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w  Lęborku. Ponad 1000 ankiet objęło nie tylko przedszkolaków i uczniów lęborskich placówek, ale też ich nauczycieli i rodziców. Ankietowani wykazali się bardzo  dobrą znajomością tematu. Najlepszy wynik w ankiecie osiągnęło Przedszkole nr 10 w Lęborku. Dyrektor tej placówki Małgorzata Grabowska odebrała główną nagrodę  tj. 32 calowy telewizor z rąk Burmistrza Włodzimierza Klaty i dziekana WSAiB dr Cezarego Tatarczuka.  
 

Doskonałą znajomość postaci i wynalazku Nipkowa potwierdził również  konkurs wiedzy, chyba najtrudniejsza kategoria wymagająca największej wiedzy i sprawności umysłu. Dzięki inicjatywie pedagogów z Zespołu Szkół nr 3 w Lęborku mogła po raz pierwszy odbyć się w jego ramach rywalizacja zespołowa szkół gimnazjalnych. Trzyosobowe drużyny  przy dopingu koleżanek i kolegów ze szkoły odpowiadały na pytania, rozwiązywały krzyżówkę, a wcześniej zobowiązane były przygotować plakaty poświęcone historii telewizji. Najlepsza okazała się drużyna ze Społecznego Gimnazjum Językowego w składzie: Robert Kupis, Konrad Kolasa, Magdalena Kotarska. Kolejne miejsca zajęły: Gimnazjum nr 3 w Lęborku (II), Gimnazjum nr 1 w Lęborku (III), Gimnazjum w Nowej Wsi Lęborskiej (IV), Gimnazjum nr 2 w Lęborku (V). Nagrodami były odtwarzacze mp4 oraz mp3.
 

Finał uatrakcyjnił występ wokalny Agnieszki Formeli, uczennicy III klasy Szkoły Podstawowej nr 5 w Lęborku, laureatki I miejsca II edycji Festiwalu Piosenki Zimowej w Lęborku.

Konkurs
Konkurs
Konkurs
Konkurs
Konkurs
Konkurs
Konkurs
Konkurs
Konkurs
Konkurs
Konkurs
Konkurs