Lęborski Festiwal Nauki - będzie się działo

Utworzono: 26-05-2010
"Sterowanie za pomocą myśli", "Optoelektroniczny konkurs strzelecki", "Ryzykowne eksperymenty fizyków" to jedne z dziesięciu wykładów dla młodzieży w ramach Lęborskiego Festiwalu Nauki. Zawita on do budynku ZSM-I w Lęborku przy ul. Marcinkowskiego 1 27 maja br. w godz. 10-15. W eksperymentach i fizycznych doświadczeniach nie zabraknie wynalazku Paula Nipkowa, a tzw. dysk Nipkowa zostanie użyty w pokazie "Tajemnice projekcji obrazu"

 

Organizatorem Lęborskiego Festiwalu Nauki jest Komitet Terenowy Naczelnej Organizacji Technicznej w Lęborku, Politechniki Gdańskiej, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku. Festiwal jest jednym z elementów Jubileuszu 150-tych urodzin wynalazcy Paula Nipkowa, który w tym roku obchodzony jest w Lęborku

 

Program:

 

1. Sterowanie za pomocą myśli
Autor: prof. dr hab. inż. Maciej Niedźwiecki , Katedra: Systemów Automatyki
Forma prezentacji: wykład, godz. 10 - 11, sala audiowizualna.

 

2. Tajemnice projekcji obrazu
Autor: dr inż. Adam Mazikowski, Katedra: Optoelektroniki i Systemów Elektronicznych,
Forma prezentacji: pokaz laboratoryjny, demonstracja różnych sposobów uzyskiwania obrazu, począwszy od tzw. telewizora z wykorzystaniem dysku Nipkowa, przez matryce ciekłokrystaliczne aż do projekcji laserowej i trójwymiarowej.

 

3. Optoelektroniczny konkurs strzelecki
Autor: mgr inż. Marcin Strąkowski, dr inż. Adam Mazikowski, Katedra: Optoelektroniki i Systemów Elektronicznych
Forma prezentacji: konkurs strzelecki o nagrodę Dziekana WETI - strzelanie z broni pneumatycznej bez użycia amunicji. Konkurs jest przykładem możliwości zastosowania technik optoelektronicznych -hipotetyczne miejsce trafienia określane jest metodą optyczną w oparciu o kamerę CCD i specjalny celownik laserowy.

 

4. Jak szybki jest Twój komputer?
Autor: dr inż. Tomasz Dziubich, Konrad Brodzik, Katedra: Architektury Systemów Komputerowych
Forma prezentacji: wykład i pokaz. Krótki wykład o tym, co naprawdę wpływa na szybkość komputera i kilka doświadczeń z udziałem widzów.
Jeśli chcesz, przynieś swojego laptopa i weź udział w konkursie na najszybszy komputer!

 

5. Mapy cyfrowe dla każdego
Autor: dr inż. Jacek Dąbrowski, Katedra: Systemów Geoinformatycznych,
Forma prezentacji: uczestnicy dwugodzinnych warsztatów będą mieli możliwość praktycznego zapoznania się z zagadnieniami związanymi z mapami cyfrowymi. Pokażemy różnicę pomiędzy mapami wektorowymi i rastrowymi i zademonstrujemy oprogramowanie typu GIS. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak na podstawie dwóch zdjęć satelitarnych można stworzyć trójwymiarową wizualizację terenu i wyznaczać wysokość budynku. Pokażemy jak łatwo i szybko przygotować czytelną mapkę, którą można wysłać emailem lub przez komunikator albo wydrukować. Pokażemy również jak umieścić bardziej złożone elementy w programie Google Earth.

 

6. Informatyczna nić Ariadny - współczesne labirynty
Autor: mgr Paweł Noga, Katedra: Algorytmów i Modelowania Systemów
Forma prezentacji: pokaz i warsztaty. Informatyczne pokazy generowania labiryntów, automatów je przechodzących, potyczki między uczestnikami w zabawie hide and seek.

 

7. Elektryczność i magnetyzm wokół nas
Forma prezentacji: pokazy doświadczalne, w trakcie których prowadzący będą objaśniać prezentowane zjawiska.
Streszczenie: uczestnicy pokazów będą obserwować lewitację nadprzewodnika wysokotemperaturowego, zmiany oporu substancji pod wpływem temperatury, hamowanie za pomocą indukowanych prądów wirowych; dowiedzą się, czy szkło może przewodzić prąd.

 

8. Świat w kamerze termowizyjnej
Forma prezentacji: pokazy doświadczalne, w trakcie których prowadzący będą objaśniać prezentowane zjawiska.
Streszczenie: Kamera termowizyjna jest wspaniałym urządzeniem, które „widzi" otaczający świat zupełnie inaczej niż do tego przywykliśmy. Uczestnicy zajęć na własne oczy będą mogli zobaczyć rozkład temperatury na ciele człowieka, „ślady termiczne" na książce dotkniętej ręką oraz to jak w kamerze termowizyjnej wygląda ślad po kuli, która uderza w deskę. Kamera termowizyjna pomoże nam znaleźć miejsca instalacji elektrycznej, które najbardziej się nagrzewają (może to być pomocne w zapobieganiu pożarom).

 

9. Efektowne zjawiska w przyrodzie i laboratorium
Forma prezentacji: pokazy doświadczalne, w trakcie których prowadzący będą objaśniać prezentowane zjawiska.
Streszczenie: Uczestnicy pokazów dowiedzą się: Jak naprawić rozbitą żarówkę? Jak wbić gwóźdź nie używając młotka? Jak zrobić jajecznicę na biegunie północnym? Czy ciekły azot może przydać się w kuchni? Czy światło zawsze rozchodzi się po liniach prostych? Czy z wody można zrobić światłowód?

 

10. Ryzykowne eksperymenty fizyków
Forma prezentacji: pokazy doświadczalne, w trakcie których prowadzący będą objaśniać prezentowane zjawiska.
Streszczenie: uczestnicy będą mogli zobaczyć uparte monety, wspinającą się szczotkę, rakietę na denaturat, bombę azotową oraz dowiedzieć się kiedy kobieta ma przewagę nad mężczyzną.