Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale w gorącej atmosferze

Utworzono: 04-08-2010

Mimo, że Lęborskie  Dni Jakubowe AD 2010 upłynęły pod znakiem chłodnej i deszczowej pogody, nie zabrakło gorącej atmosfery i przyjaznych opinii o największym  miejskim wydarzeniu kulturalno- rekreacyjno-religijnym.  W tym roku dowiedzieli się o nim także widzowie TV Polonii, która „na żywo” transmitowała z Lęborka uroczystą Mszę św. podczas której Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga ogłosił, że miejscowy kościół Św. Jakuba zyskał status Diecezjalnego Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła.

W lipcowym Święcie Miasta udział wzięło tysiące lęborczan i turystów.
 

Czwartek, 22 lipca 2010
Po Marszu Pokoju z udziałem przedstawicieli duchowieństwa i wiernych różnych wyznań spod kaplicy ewangelicko-augsburskiego do kościoła NMP Panny Królowej Polski odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, a po nim koncert chóru Tadeusza Formeli.  
 

Piątek, 23 lipca 2010
Oficjalnym prologiem Lęborskich Dni Jakubowych było uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej, na którym wręczono statuetkę „Lęborskiego Lwa 2010” – Wyróżnienie Honorowe Rady Miejskiej w Lęborku Staroście Lęborskiemu Ryszardowi Wencie.    
Jeszcze tego samego dnia na scenie na placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona II Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: Zespołu Regionalnego „Levino”, Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska”, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” wystąpiły zespoły „October 14” z Serbii, „Cecinka” ze Słowacji oraz zespół „Żywczanie”. Od tego dnia na wieży kościoła św. Jakuba Ap. można było zwiedzać muzealną ekspozycję „W kadrze zatrzymane. Historia fotografii”, na której zgromadzono stare aparaty, akcesoria fotograficzne, zdjęcia zrobione metodą analogową.  Wieczorem zagrała ustecka grupa szantowa „Kubryk”.
 

Sobota 24 lipca 2010
Sobota zapisała się jako dzień pochmurny, wietrzny i deszczowy. Sporo z 80 stoisk handlowych na placu Pokoju było przez znaczną część dnia zabezpieczonych folią lub brezentem przed ulewą. To jednak nie zniechęciło lęborczan i licznie odwiedzających miasto w jarmarkowe dni  turystów do spacerów i uczestnictwa w kolejnych punktach programu LDJ: w cz. II cyklu „Muzyka Regionów”, Gdy deszcz odpuszczał tłoczno i gwarno robiło się na ul. Staromiejskiej, gdzie w ramach akcji „Ożywiona Staromiejska” grały zespoły muzyczne, występowali kuglarze i szczudlarze, oblegane było przez dzieci stoisko malowania buziek. Furorę zrobił warszawski kataryniarz z papugą. 
Po południu w strugach deszczu wyruszyli spod Ratusza Miejskiego do Łeby uczestnicy Pielgrzymki Rowerowej „Od Jakuba do Jakuba”. Na szczęście nie w plenerze, lecz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbył się tradycyjny Jakubowy Turniej Karciany „Laborśczi Baśczi”.  
Sporym zainteresowaniem cieszyła się promocja miejskiego kalendarza na rok 2011 na ul. Staromiejskiej. Jego tematem przewodnim jest hasło:  Wybierz Lębork – odwiedź, zainwestuj, zamieszkaj!, które skierowane jest nie tylko do potencjalnych inwestorów, którzy mogliby w mieście stworzyć nowe miejsca pracy, ale i do turystów. Autorem kalendarza jest Sylwia Beyrowska, lęborczanka, absolwentka gdańskiej ASP. Kalendarz powstał przy współpracy Referatu Promocji i Kultury UM. Jego 101 egzemplarzy podpisanych podczas promocji przez Burmistrza Miasta Lęborka Włodzimierza Klatę i Sylwię Beyrowską  trafiło już do lęborczan i turystów.

 

Hitem tego dnia był  nie tylko wieczorny koncert grupy Feel, ale także  IV Międzynarodowy Zlot Jakubów, który w dniu imienin Jakuba zgromadził w Lęborku 248 Jakubów, a więc o 11 więcej niż w roku ubiegłym oraz X Bieg Uliczny Św. Jakuba z udziałem 270 biegaczy.
W tym roku każdy z Jakubów otrzymał zlotową czapkę, identyfikator, pożywną „Laskę Jakuba” (paluch maślany), a także kupony rabatowe do partnerskich placówek handlowych Zlotu. Pierwszych 100 Jakubów otrzymało także kupony na Pizzę Nipkowa lub deser Lodowy „Lęborska Fantazja”. Każdy Jakub miał możliwość zrobienia sobie zdjęcia do Galerii Jakubów i wpisania się do pamiątkowej księgi. Mimo nienajlepszej pogody i ulewy która kilkukrotnie przeszła nad miastem, pod Kwaterą Zlotu nie brakowało chętnych do rejestracji. Przybyli  nie tylko Jakubowie z Polski, ale z Bratysławy na Słowacji i Luksemburga.  Po południu liczna grupa Jakubów wraz z całymi rodzinami odbyła pielgrzymkę do kościoła Św. Jakuba, które już w niedzielę ogłoszone zostało  Sanktuarium Św. Jakuba Ap. w którym wszystkich powitał proboszcz. o. Piotr Pawlik. Wcześniej Jakubowie zwiedzili wystawę  „Historia fotografii” w wieży kościoła i wysłuchali krótkiego koncertu organowego w wykonaniu Tadeusza Formeli. Kolejnym punktem było zwiedzanie zamku z przewodnikiem Ireneuszem Krawcem, który w barwny sposób opowiadał o średniowiecznym życiu krzyżackiej załogi w murach lęborskiego zamku. Największym zainteresowaniem z racji wspaniałych nagród ufundowanych przez sponsorów (m.in. rowery, aparaty fotograficzne, telefony, odtwarzacze MP3 i MP4), cieszył się wieczorny finał Zlotu Jakubów poprzedzony przemarszem Jakubów do Placu Pokoju przy akompaniamencie perkusistów z zespołu Tremolo. Na scenie Barbara Jachimowicz prowadząca finał zaprosiła wszystkich Jakubów z rodzinami do zbiorowego zdjęcia. Oprawę muzyczną finału zapewnił zespół Mayoness. Część z ok. 150 nagród rozlosowano na scenie, część po finale przy Kwaterze Zlotu. Frekwencja na Zlocie rośnie z roku na rok (2007 r. - 87 uczestników, 2008 - 167, 2009 - 237).
Najmłodszym Jakubem IV Zlotu był trzytygodniowy Jakub Osowski z Lęborka, najstarszym tak, jak w poprzednim roku 75-letni Jakub Wojtyniak z Dębina k. Malborka. Obaj otrzymali specjalne prezenty od sponsorów.
W 10-kilometrowym Biegu Św. Jakuba startowali nie tylko biegacze z całej Polski, a także m.in. z Białorusi, Finlandii i Szkocji. Najlepszy był Radosław Kłeczek z Gogolina, który na metę przybiegł w czasie 30 min. 58 sek. Wśród lęborczan pierwsi na mecie byli Piotr Pobłocki - UKS Ekonomik Maratończyk Lębork (7. miejsce, czas 31 min. 54 sek.), Błażej Król - GKS Tęcza NWL (12 miejsce, 33 min. 47 sek.) oraz Sebastian Wąsicki - LKB „Braci Petk”  (14. miejsce, 33 min. 50 sek). Najlepszą wśród kobiet była Minina Volha z Białorusi (czas 33 min. 55 sek).
 

Niedziela, 25 lipca 2010
Niedziela była bardziej łaskawa pod względem pogody. Chociaż od czasu do czasu padał przelotny deszcz, adresaci jarmarkowych atrakcji o wiele rzadziej chronili się pod parasolami niż w poprzednie dni.
Na pl. Pokoju pachniały wyroby piekarniczo-cukiernicze, wędzone ryby i kiełbasy. Był większy ruch przy  kramach  z wyrobami rzemieślniczymi, ludowymi rzeźbami, starociami, zabawkami, cukrową watą i balonami. Muzyką, obecnością kuglarzy i  szczudlarzy żyła ulica Staromiejska.
Niedziela miała odpustowy i wyjątkowy pod względem religijnym charakter. Podczas uroczystej sumy odpustowej w kościele św. Jakuba, której przewodniczył Biskup Pelpliński Ksiądz prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga, lęborska świątynia została ogłoszona Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła. Relikwia z kości Św. Jakuba Starszego Apostoła, którą oo. franciszkanie otrzymali z Watykanu, umieszczona została w muszli z dębu na ołtarzu głównym. Mszę Św. Odpustową, w której uczestniczyli Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, Poseł Do Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa, Poseł na Sejm RP Witold Namyślak i Senator Kazimierz Kleina, poprzedził przemarsz duchowieństwa i wiernych oraz rzemieślników z Powiatowego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lęborku i przedstawicieli okolicznych Cechów z relikwią do kościoła Św. Jakuba. Rzemieślnicy z lęborskiego Cechu od lat współorganizujący w mieście Jarmark Św. Jakuba – a od dwóch lat LDJ obchodzili tego dnia Jubileusz 65-lecia istnienia PCRZiP w Lęborku. Z tej okazji byli oni gośćmi miejskich władz samorządowych. Burmistrz W. Klata i Przewodnicząca Rady Miejskiej M. Bresler podziękowali rzemieślnikom za ich 65-letni wkład w gospodarczy  rozwój Lęborka i Powiatu Lęborskiego oraz za przygotowanie wykwalifikowanych kadr dla małych i średnich przedsiębiorstw na naszym terenie.

Tego dnia był też czas na zabawę i refleksję przy muzyce chrześcijańskiej w ramach prowadzonego przez Martę Szczupaczyńską i Wojciecha Bonenberga koncertu Muzyki Chrześcijańskiej „Communio” z udziałem zespołów: „Mali Rycerze Niepokalanej”, „Odnowa” Michała Głodowskiego, Zespołu Parafialnego z Gdańska Brzeźna,  „2 Koryntian 2,14”, „In Nomine Dei”. Tego dnia po południu oo. Franciszkanie zapraszali do udziału w zabawie dzieci podczas festynu „Franciszkańska Młodzież Dzieciom”.  Lęborskie Dni Jakubowe zakończył koncert gwiazdy wieczoru Justyny Steczkowskiej, która zaśpiewała nie tylko nowe piosenki, ale także kilka starszych hitów w nowych aranżacjach. 
 

Podsumowanie Lęborskich Dni Jakubowych
Poniedziałek, 26 lipca 2010
Jeszcze w uszach brzmiały dźwięki zespołów ludowych i gwiazd popu, w ustach pozostał smak jarmarkowej waty cukrowej i innych wiktuałów, gdy tego dnia w Karczmie Rycerskiej podsumowano tegoroczne Lęborskie Dni Jakubowe dziękując wszystkim współorganizatorom, sponsorom i wolontariuszom za trud włożony w organizację kilkudniowej imprezy.
Dyplomami wręczanymi przez Burmistrza Miasta Włodzimierza Klatę, o. Piotra Pawlika, Dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji Mariana Borka oraz Prezesa Lęborskiego Stowarzyszenia Św. Jakuba Ap. Reginę Szczupaczyńską dziękowano „za pomoc i zaangażowanie w organizację Lęborskich Dni Jakubowych  Ad 2010, które nie tylko promują Nasze miasto w kraju i za granicą, ale są wizytówką naszej integracji i jedności w różnorodności”.
- Zachowajmy radość Jakubowego Świętowania i owoce towarzyszącej mu chrześcijańskiej refleksji na drodze wspólnego budowania jak najlepszej przyszłości Lęborka i jego Mieszkańców – powiedział Burmistrz Włodzimierz Klata.
Pokazano także prezentacje zdjęć z Lęborskich Dni Jakubowych w której zawarte były najważniejsze punkty imprezy. Kolorytu spotkaniu nadały zespoły regionalne „October 14” z Serbii, „Cecinka” ze Słowacji, a także rodzimi „Żywczanie” oraz  Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” którzy zaprezentowali kilka pieśni, a potem już we własnym gronie bawili się i integrowali przy śpiewie i muzyce.
 

Sponsorzy IV Międzynarodowego Zlotu Jakubów

Burmistrz Miasta Lęborka
BANK BGŻ oddział w Lębork
Centrum Techniczno- Budowlane MALAM
ZEPTER
BANK BPH oddział w Lęborku
Sklep Komputerowy Profit- Net
Salon Plusa ul. Staromiejska w Lęborku
Centrum Handlowe JANTAR

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutyczno-Kosmetycznej PROFARM   

Przedsiębiorstwo Ciszewski S.C
MIDAM Autoryzowany punkt sprzedaży Eurotel
BULINEX

Księgarnia AKAPIT
Księgarnia u Jacka
FARM FRITES Poland S.A
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni oddział zamiejscowy w Lęborku
Starosta Lęborski
ARTEKS
Sklep skórzany „Renifer” w Lęborku
Agma  S.C
Związek Miast i Gmin Morskich
Stella Cafe
Biuro Turystyczne KIJÓW

 

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2467
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2468
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2469
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2470
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2471
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2472
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2473
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2474
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2475
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2476
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2477
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2478
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2479
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2480
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2481
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2482
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2483
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2484
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2485
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2486
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2487
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2488
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2489
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2490
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2491
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2492
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2493
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2494
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2495
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2496
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2497
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2498
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2499
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2500
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2501
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2502
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2503
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2504
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2505
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2506
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2507
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2508
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2509
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2510
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2511
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2512
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2513
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2514
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2515
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2516
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2517
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2518
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2519
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2520
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2521
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2522
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2523
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2524
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2525
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2526
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2527
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2528
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2529
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2530
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2531
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2532
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2533
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2534
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2535
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2536
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2537
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2538
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2539
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2540
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2541
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2542
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2543
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2544
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2545
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2546
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2547
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2548
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2549
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2550
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2551
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2552
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2553
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2554
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2555
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2556
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2557
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2558
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2559
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2560
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2561
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2562
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2563
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010 – pod chmurką, ale 2564