Lęborskie Dni Seniora 2024 zaktywizowały seniorki i seniorów
W środę, 13 listopada II edycja Przeglądu Amatorskich Zespołów Senioralnych „Rozśpiewany Senior” zakończyła zainaugurowane niemal dwa miesiące wcześniej obchody Lęborskich Dni Seniora. Uczestnikom przeglądu burmistrz miasta Lęborka Jarosław Litwin wręczył pamiątkowe statuetki. Seniorzy skorzystali z obecności burmistrza, żeby porozmawiać o ważnych dla nich sprawach. W uroczystym zakończeniu obchodów wzięli udział także miejscy radni – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Halina Łukian oraz Nikola Pobłocka i Łukasz Świątek.
Od 18 września, kiedy obchody rozpoczęła uroczysta sesja Gminnej Rady Seniorów, wiele się wydarzyło. O tym, jakie wydarzenia i atrakcje zostały przygotowane, seniorzy mogli dowiedzieć się z okolicznościowego biuletynu oraz ze strony internetowej Urzędu Miejskiego www.lebork.pl i specjalnej zakładki lebork.pl/dniseniora. Pomocny w dotarciu do seniorów był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i seniorzy, którzy zachęcili swoich sąsiadów.
- Program tegorocznych obchodów był nadzwyczaj atrakcyjny i cieszymy się, że skorzystało znacznie więcej osób. W każdej społeczności jest grono takich seniorów, którzy uczestniczą regularnie i aktywnie w różnych wydarzeniach, ale najważniejsze było to, żeby zaktywizować tych seniorów, którzy dotychczas nie angażowali się, nie byli zainteresowani - podkreśla Ewa Kłosowska, przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów.
Okazuje się, że największym zainteresowaniem seniorów cieszyły się wycieczki pojazdami melex po Lęborku.
- Z powodu ograniczeń w poruszaniu się nie wszyscy seniorzy znają dzisiejszy Lębork i uznaliśmy, że w ten sposób pokażemy im, jak zmieniło się nasze miasto. Przewodnicy turystyczni pokazali seniorom Wieżę Ciśnień, odnowiony park im. Marii i Lecha Kaczyńskich czy dworzec PKP. Niektórzy byli wzruszeni, widząc te miejsca po raz pierwszy w nowej odsłonie - mówi Ewa Kłosowska.
Zainteresowaniem seniorek cieszyły się zajęcia z aqua aerobiku na pływalni. W kinie „Fregata” seniorzy obejrzeli film pt. „Sami swoi. Początek”. Efektami swojej pracy i talentów seniorzy podzielili się na wystawie zatytułowanej „Senior potrafi”.
- Okazało się, że mamy świetne hafciarki a także inne panie, które trudnią się rękodziełem. Byli też rzeźbiarze. Zaprosiliśmy seniorów z nietypowymi pasjami, jak pani, która potrafi wykonać szpagat czy pan, który przebiegł wiele maratonów. Ta wystawa była na tyle interesująca, że już teraz otrzymaliśmy zgłoszenia na przyszły rok. Hasło „senior potrafi” jest tak pojemne, że możemy pokazać wiele różnych rzeczy - podsumowuje przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów.
Dla seniorów zorganizowane zostały warsztaty edukacyjne z pisania testamentu, korzyściach z picia lęborskiej „kranówki” i korzystaniu z systemu FALA jako narzędzia do planowania podróży oraz płacenia za przejazdy w transporcie publicznym na terenie województwa pomorskiego.
W II edycji Przeglądu Amatorskich Zespołów Senioralnych „Rozśpiewany Senior” wystąpili: Klub Seniora Baza, Coolturalnie Zakręceni przy Lęborskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Radość Życia, Zespół Muzyczny z Wicka, Klub Seniora Siemirowice, Kaszubski Zespół Regionalny Levino. Gośćmi specjalnymi byli Karolina Sakowicz (Metro Sopot) oraz Grażyna Dybowska i Edmund Kwidzyński.
Oprócz Miasta Lęborka i Gminnej Rady Seniorów w organizację wydarzeń dla seniorek i seniorów włączyli się Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie na 102, PCK Lębork, Klub Osiedlowy Baza i Muzeum w Lęborku.
Projekt „Lęborskie Dni Seniora 2024” został dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego w ramach programu „Pomorskie Rady Seniorów 2024”.