Lisy w mieście – jak postępować?

Utworzono: 06-05-2025

Szanowni Mieszkańcy, w nawiązaniu do ostatnich doniesień i zgłoszeń dotyczących obecności lisów na terenie Miasta Lęborka, zalecamy stosowanie się do poniższych zaleceń.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność i nie zbliżać się do niego, nie dokarmiać go. Lis, jak każde inne dzikie zwierzę, może stanowić zagrożenie dla człowieka. Jest to dzikie zwierzę i kiedy uzna, że jest zagrożone, w pierwszej kolejności ucieka, ale pozbawione tej możliwości – atakuje.

Aby ograniczyć prawdopodobieństwo zbliżenia się zwierzęcia do naszej posesji, należy zamykać szczelnie kosze i kontenery na śmieci, zwłaszcza te z odpadami organicznymi, sprzątać pozostałości pożywienia i nie zostawiać jedzenia na trawnikach i innych łatwo dostępnych miejscach.

W miejscach zauważenia świeżych śladów bytności lisów należy zachować szczególną ostrożność.

W przypadku zauważenia rannego lisa (lub innego dzikiego zwierzęcia) nie należy dotykać go samodzielnie. Fakt ten należy zgłosić do Urzędu Miejskiego w Lęborku, do Wydziału Ochrony Środowiska pod nr tel.: 59 863 77 08 lub do Straży Miejskiej pod nr tel.: 59 862 29 11. Zgłaszać należy jedynie sytuacje, w których zwierzę jest ranne i trzeba udzielić mu pomocy lub stanowi zagrożenie. Jeśli to zwykłe spotkanie z dzikim zwierzęciem w mieście – dajmy mu odejść i nie wchodźmy mu w drogę.

Przyczyn pojawiania się w naszych aglomeracjach lisów, jak i innych dzikich zwierząt, jest wiele – począwszy od przejmowania przez ludzi ich naturalnych siedlisk wraz z rozwojem miast, po zwiększoną wycinkę w okalających miasta lasach.

Przypominamy, że lisy odgrywają również pozytywną rolę. Lisy polują na gryzonie, które w wielu miejscach powodują szkody. Lisy są więc naturalnym składnikiem naszej fauny i nie mogą być całkowicie wyeliminowane ze środowiska.

Lisy w mieście – jak postępować? 62971