Miasto Lębork także czeka na ustawę metropolitalną dla Pomorza
W poniedziałek, 4 listopada w Gdańsku pomorscy parlamentarzyści i samorządowcy, wśród nich burmistrz miasta Lęborka Jarosław Litwin, spotkali się, żeby zaapelować o uchwalenie przez parlament tak wyczekiwanej ustawy metropolitalnej dla Pomorza. Na ustawę czeka ponad 1,6 miliona mieszkańców pomorskiej metropolii.
Projekt ustawy określa główne zadania związku metropolitalnego, który łączy gminy, miasta i powiaty. Wśród tych zadań są transport zbiorowy, przebieg dróg, strategia, planowanie przestrzenne i promocja. Pomorski projekt zawiera dodatkowe działanie - ochronę środowiska i adaptację do zmian klimatu.
- Lębork jest na krańcu metropolii, ale jest bliżej niż mogłoby się nam to wydawać. Mieszkańcy Lęborka, którzy pracują w Trójmieście dojeżdżają tu szybciej niż mieszkańcy Trójmiasta. Jako nowy burmistrz widzę ogromny potencjał naszej integracji i współpracy. Transport to tylko fundament, ale celem jest gospodarka i rynek pracy, który będzie równomierniej rozłożony na nasz region. Metropolia to nasza duża szansa na lepszy dostęp naszych mieszkańców do kultury, rozrywki, opieki zdrowotnej i innych elementów naszego samorządowego i społecznego życia - mówił na spotkaniu w Gdańsku burmistrz miasta Lęborka Jarosław Litwin.
Ustawa metropolitalna to konkretne korzyści nie tylko dla największych ośrodków miejskich, ale przede wszystkim dla wsi i małych miast. Dodatkowe fundusze dla Pomorza pozwolą na koordynację działań transportowych - na zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, a także na stworzenie nowych połączeń i koordynację budowy priorytetowych dla metropolii dróg. Bez ustawy metropolitalnej nie będzie można dostatecznie zadbać o mieszkańców najmniejszych miejscowości i walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, które jest jednym z największych wyzwań. Za inwestycjami w transport idzie poprawa dostępności do specjalistycznych usług lekarskich, szkół, uczelni, instytucji kultury i miejsc pracy.
Projekt ustawy dla pomorskiej metropolii trafił do kancelarii Sejmu wiosną br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji deklaruje zakończenie prac do końca 2024 r.