Muzeum pozyskało środki na publikacje o archeologicznych zabytkach z Czarnówka

Utworzono: 18-03-2014

Muzeum w Lęborku otrzymało dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt polegający na opracowaniu zabytków z Czarnówka w pow. lęborskim, przebadanego w latach 1973-2013 roku oraz druk dwóch publikacji: popularnonaukowej w jęz. polskim i angielskim oraz pierwszego tomu monografii nekropolii w j. polskim i niemieckim, w ramach programu: Dziedzictwo kulturowe - priorytet 5 - Ochrona zabytków archeologicznych, którego celem jest ochrona dziedzictwa archeologicznego poprzez wspieranie kluczowych dla tego obszaru zadań, obejmujących nieinwazyjne badania archeologiczne, ewidencję i inwentaryzację zabytków archeologicznych oraz opracowanie i publikację wyników przeprowadzonych badań archeologicznych.

Na cmentarzysku w Czarnówku będącym największą nekropolią z później starożytności w Europie Środkowej, odkryto niemal 3000 obiektów, w większości grobów, datowanych od VI w. p.n.e. do wczesnego średniowiecza, tj. z okresu ponad 1500 lat.
Celem pierwszej publikacji jest popularyzacja wyników badań w Czarnówku. Znajdą się w niej informacje dotyczące każdej fazy użytkowania cmentarzyska, a także fotografie najciekawszych zabytków.
W publikacji naukowej, która wydana zostanie w ramach serii Monumenta Archaeologica Barbarica, zostanie omówiona historia prac wykopaliskowych, ogólna charakterystyka nekropolii (z planem grobów z różnych faz), opracowanie materiałów z okresu wędrówek ludów i wczesnośredniowiecznego, a także wyniki licznych badań specjalistycznych.
Dofinansowanie: z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 134.100 zł, wkład własny Muzeum w Lęborku: 56.039 zł.
Projekt rozpisany jest na dwa lata - 2014 i 2015.