Nestor pisarzy kaszubskich obchodził 90 urodziny
– Proszę przyjąć wyrazy największego szacunku nie tylko za Pana osiągnięcia literackie, publicystyczne i plastyczne, ale przede wszystkim za to, że na stałe związał Pan swoje życie z naszym Miastem – powiedział Burmistrz Włodzimierz Klata do Solenizanta. – Dzięki Pana działalności jako twórcy regionalnego, lokalnego społecznika i animatora kultury możemy szczycić się wspaniałą kartą w księdze życia kulturalnego Lęborka i Powiatu Lęborskiego.
Stefan Fikus (pseudonim literacki Stach z Lãbórga) urodził się 9 lutego 1920 roku w Luzinie w rodzinie kaszubskiej. Pierwsze jego utwory literackie to dzienniki, wiersze i utwory sceniczne) powstały w czasie pobytu w majątku Schlepkow, gdzie pracował na robotach przymusowych aż do zakończenia wojny. Po wojnie był korespondentem licznych gazet i czasopism m.in.: „Sygnałów” (1947 – 1981), „Słowa Powszechnego” (1947 – 85), „Zielonej Drogi”, „Zorzy”, „WTK”, „Gryfa”, „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”, „Gwiazdy Morza” oraz od 1968 roku - „Pomeranii”. Jest uczestnikiem wielu konkursów literackich i współorganizatorem w 1984 roku Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego mającego promować lokalne talenty literackie. W 1971 roku mimo braku przyzwolenia ze strony ówczesnych władz politycznych i administracyjnych Lęborka na rejestrację koła Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, z grupą zaufanych osób założył w Lęborku filię tej społeczno-kulturalnej organizacji.
Debiutem literackim Stefana Fikusa była przypowieść „Gôdka o rëbôkach” opublikowana w 1961 roku w czasopiśmie „Kaszëbë”. Pan Stefan jest autorem ponad 20 sztuk o tematyce ludowej, religijnej i historycznej, czasem współczesnej, zwykle pisanych w języku kaszubskim. Jest również autorem ponad 200 wierszy. Lista jego utworów prozatorskich liczy kilkanaście pozycji.
Stefan Fikus przez wiele lat konsekwentnie i z wielką pasją dokumentował losy Małej Ojczyzny zarówno w języku polskim, jaki i kaszubskim.
Stefan Fikus jest laureatem Medalu Stolema z 1981 za szczególne osiągnięcia w pomnażaniu i popularyzowaniu dorobku Pomorza, Wyróżnienia Honorowego Rady Miejskiej „Lęborski Lew” (2004).