Nowe budki lęgowe dla ptaków już na drzewach
Przyroda budzi się do życia, wiosna tuż za progiem, więc to czas, kiedy należy przygotować warunki dla ptaków do zasiedlenia. Przed sezonem lęgowym Miasto Lębork, za kwotę 13,5 tys. zł, zadbało o zawieszenie 100 nowych budek i oczyszczenie około 130 budek zawieszonych w poprzednich latach dla takich ptaków, jak sikora, szpak, wróbel, mazurek czy kos.
Sezon lęgowy większości gatunków zwykle zaczyna się właśnie w marcu, ale już w lutym samczyki rozglądają się za ciekawymi miejscami do założenia rodziny i jest to ostateczny termin wywieszania budek. Nowe budki lęgowe zostały zawieszone w koronach kasztanowców przy Mireckiego, Targowej, Krzywoustego, Alei Wolności, Mostnika, Kossaka, Pionierów, Rodła, Derdowskiego, Wyczółkowskiego, w pobliżu siedziby LOK-u, przy strzelnicy w parku im. Bolesława Chrobrego, w parku im. Lecha i Marii Kaczyńskich, na skwerze Orła Białego. Najwięcej w parku Kaczyńskich, przy ulicach Mireckiego i Pionierów.
Oczyszczone zostały budki zawieszone w poprzednich latach w parku za budynkiem Starostwa Powiatowego, parku im. Mieczysława Michalskiego, parku im. Lecha i Marii Kaczyńskich, skwerze Orła Białego, skwerze wokół stawu Morskie Oko, stawu przy ul. Gdańskiej oraz w ciągach kasztanowców białych na terenie miasta. Czyszczenie i wypalanie wewnątrz jest konieczne, bo gniazda są zawilgocone po zimie, zapleśniałe, zarobaczone.
Zawieszanie budek na kasztanowcach nie jest przypadkowe. Od lat kasztanowce w Polsce atakowane są przez inwazyjny gatunek motyla - szrotówka kasztanowcowiaczka. Zawieszanie budek właśnie na tym gatunku drzew, oprócz tworzenia miejsca do lęgu dla ptaków, ma jeszcze inny cel. Żerując ptaki także pomagają w ich zwalczaniu. W ograniczeniu populacji pomocne są także pułapki lepowe zakładane na pnie drzew oraz pułapki feromonowe. Zawieszony na drzewie kominek, zawierający feromon samicy owada oraz truciznę, od kwietnia do września odławia samce szrotówka, zmniejszając tym samym populację szkodnika. W Lęborku stosowana też jest inna, dosyć skuteczna, a jednocześnie prosta metoda walki z tym inwazyjnym gatunkiem motyla, czyli grabienie i utylizacja liści pod kasztanowcami.