O odpowiedzialności biznesu w niepewnych czasach
"Społeczna odpowiedzialność biznesu w niepewnych czasach" to tytuł V edycji Lokalnego Forum Międzysektorowego w Lęborku. Spotkanie przedsiębiorców, samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych odbyło się 8 września br. w Klubie Osiedlowym „BAZA”.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION z partnerami - Farm Frites Poland i Stowarzyszeniem EDUQ. W organizację zaangażowany był także Urząd Miejski w Lęborku i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Patronat, oprócz Burmistrza Lęborka i Marszałka Województwa Pomorskiego, udzieliła także Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Pracodawcy Pomorzy i Pomorski Związek Pracodawców LEWIATAN.
Tematem spotkania była odpowiedzialność społeczna i empatia w trudnych czasach pandemii. Nawiązała do niego w wystąpieniu wideo do zebranych Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska. - Współpraca między biznesem, organizacjami pozarządowymi, podmiotami ekonomii społecznej oraz sektorem publicznym stanowi niezwykle ważny element na mapie zaangażowania społecznego, rozwiązywania problemów społecznych. Zwłaszcza teraz, w czasach pandemii oraz wynikającego z niej spowolnienia gospodarczego, kiedy zagrożone jest nasze zdrowie i poczucie bezpieczeństwa, szczególnie ważne są takie wartości, jak solidarność, empatia, odpowiedzialność, wrażliwość na drugiego człowieka. Wzajemne, partnerskie wsparcie poszczególnych grup, jak i każdego z osobna i wreszcie całej wspólnoty są kluczowe w poczucie budowania bezpieczeństwa i stabilności. Na wynikające z tej sytuacji wyzwania powinniśmy reagować wspólnie, razem – mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska, przypominając, że miejsce w którym odbywa się Forum – Klub Osiedlowy BAZA, powstały w ramach programu rewitalizacji, ma za zadanie aktywizować mieszkańców, budować partnerstwa i integrować lokalną społeczność.
Najważniejsze działania rewitalizacyjne przypomniał w wystąpieniu Burmistrz Lęborka Witold Namyślak, zwracając uwagę, że działanie ta są wyrazem empatii i troski o innego człowieka, a rewitalizacja ma szeroki charakter obejmujący zmianę nie tylko infrastruktury, ale też wiele działań społecznych, nakierowanych do mieszkańców. Pogratulował firmie Farm Frites Lębork zaangażowania w organizację spotkania i wieloletnie działania na rzecz społeczności lokalnej. Konsekwentnie realizowane działania prospołeczne, angażujące lokalne instytucje do wspólnych działań i projektów oraz działania proekologiczne nagrodzone zostały niedawno nagrodą główną w kategorii Społeczna odpowiedzialność biznesu na III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Burmistrz Witold Namyślak wspomniał, że miasto Lębork rekomendowało Farm Frites Poland do nagrody i że jest ona wielkim wyróżnieniem dla firmy z 25-letnią tradycją i dumą dla miasta.
O ryzyku, empatii, etycznym zarządzaniu, zwłaszcza w trudnych i niepewnych czasach, szczególnie z punktu widzenia przedsiębiorcy rozmawiali w panelu dyskusyjnym Ewa Sowińska – Partnerka ESO Audit i zastępczyni Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Dorota Markiewicz-Kubik - dyrektor ds. HR i Zaangażowania Społecznego Farm Frites Poland, Piotr Haczyk, dyrektor handlowy ZWAE oraz Agnieszka Mróz z Service Sandbox.
Swoimi doświadczeniami w kontekście zaangażowania społecznego lokalnych przedsiębiorców w czasie pandemii i akcji „Maseczka dla Lęborka” podzieliła się również Alina Fegler-Kotkiewicz ze Stowarzyszenia EDUQ. Podziękowania i wyróżnienia otrzymały osoby zaangażowane w akcję szycia maseczek w marcu, kwietniu i maju br.
W części kreatywnej Agnieszka Mróz zapoznała uczestników z narzędziami service design, służącymi do skutecznej realizacji projektów dla społeczności lokalnej.
O swoich działaniach opowiedziały krótko także przedstawicielki Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Subregionie Słupskim oraz Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.