Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego

Utworzono: 05-03-2024

W miniony piątek odbyło się kolejne spotkanie dotyczące jeziora Lubowidzkiego, na którym podsumowano badania środowiskowe akwenu, przedstawiono scenariusze rekultywacji i omówiono potencjalne możliwości ich finansowania. Opracowanie naukowe stanowi podstawę do dalszych działań i otwiera szansę samorządów na pozyskanie wielomilionowych dotacji ze środków unijnych na projekty w zakresie różnorodności biologicznej, ochrony środowiska i porządkowania ruchu turystycznego.

Na podstawie wyników uzyskanych w trakcie 7-krotnych badań przeprowadzonych w okresie od 24 kwietnia do 24 października 2023 r. przez naukowców z Katedry Hydrobiologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy powstało opracowanie pt. „Raport o stanie środowiska jeziora Lubowidzkiego w ramach koncepcji jego rekultywacji”. Dokument szczegółowo opisuje sytuację środowiskową jeziora w 2023 roku.

Na spotkaniu zaprezentowany został film zrealizowany w trakcie badań środowiskowych. Prezentacja wideo stanowiła wstęp do wykładu dr hab. Krystiana Obolewskiego, który szczegółowo zrelacjonował przebieg i wyniki prac badawczych.

Zasadniczym celem rekultywacji jest przywrócenie jeziorom ich poprzednich funkcji, a także cech fizycznych, chemicznych i biologicznych, możliwie zbliżonych do naturalnych. Poprawa stanu ekologicznego jeziora Lubowidzkiego jest niezbędna w celu poprawy potencjału tego zbiornika do celów rekreacyjnych, retencyjnych i ochrony bioróżnorodności, zarówno w ujęciu miejscowym jak i zlewniowym – nieczystości, w tym związki węgla, wypływając z jeziora mogą dalej rzeką Łebą trafiać do obszaru Słowińskiego Parku Narodowego.

Na spotkaniu przedstawione zostały również możliwości pozyskania środków zewnętrznych w unijnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 na projekty z zakresu różnorodności biologicznej, ochrony przyrody i turystyki w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lęborka, Lokalnych Grup Działania – LGD „Bursztynowy Pasaż” i LGD „Dorzecze Łeby.

Na koniec uczestnicy spotkania wyrazili konieczność kontynuowania wzajemnej współpracy między samorządami, Nadleśnictwem Lębork, PZW i Wodami Polskimi w celu realizacji ambitnych planów zagospodarowania jeziora Lubowidzkiego.

Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53718
Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53719
Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53720
Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53721
Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53722
Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53723
Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53724
Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53725
Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53726
Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53727
Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53729
Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53728
Podsumowanie badań jeziora Lubowidzkiego 53730