"Solidarność to my" - udowodniła młodzież w turnieju wiedzy

Utworzono: 22-06-2010

Organizatorzy i jurorzy Drużynowego Turnieju Wiedzy „Solidarność 80-89” byli pod ogromnym wrażeniem poziomu, jaki zaprezentowało 70 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Lęborka i Powiatu Lęborskiego.

Patronat honorowy nad turniejem pełnił  Lech Wałęsa, i dyplomy właśnie z jego podpisem trafiły do drużyn, które osiągnęły najlepsze wyniki.

Gościem specjalnym Turnieju byli: Krzysztof Dośla - przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" i Wojciech Książek, przewodniczący sekcji oświaty gdańskiej Solidarności.


Drużynowy Turniej Wiedzy  „Solidarność 80-89” był jednym z elementów obchodów 30 Rocznicy Wydarzeń Sierpniowych, w tym powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Inicjatorami obchodów w Lęborku, które będą miały swoją kulminację we wrześniu są Burmistrz Miasta Lęborka Włodzimierz Klata, Starosta Lęborski Ryszard Wenta  i Stanisław Jakonis - przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Lęborku, członek Zarządu Regionu Gdańskiego. Za organizację turnieju odpowiedzialni byli Starosta R. Wenta z Teresą Szczepańską, Dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku i Elżbietą Kisielińską-Baranowską (MDK) oraz  Wicestarostą Wiktorem Tyburskim,   Janem Drywą, działaczem „Solidarności” z Lęborka i Elżbietą Rabendą – Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lęborku.


Celem turnieju było przybliżenie młodzieży najważniejszych wydarzeń lat 80/89, w szczególności powstania ruchu obywatelskiego „Solidarność” i utworzenie NSZZ „Solidarność”.
 

Drużynowy Turniej Wiedzy „Solidarność 80-89”  nie był więc tylko typowym testem na znajomość tematu, w którym należy zakreślić prawidłową odpowiedź. 14 pięcioosobowych drużyn prześcigało się w inwencji i pomysłowości, aby w zadaniach praktycznych przyciągnąć uwagę turniejowego jury. Najpierw młodzież zmierzyła się z konkurencją polegającą na próbie przyporządkowania portretów „Ludzi Solidarności” z ich nazwiskami, później uczestników czekał „Turniej wiedzy”, w którym odpowiadali na pytania za 2, 4 i 6 punkty. Najwięcej zaangażowania widać było podczas rywalizacji w konkurencjach praktycznych: malowaniu haseł z lat 1980-1989 na płytach pilśniowych imitujących mur oraz podczas wykonywania przy pomocy wałka graficznego i szablonu podziemnych ulotek, przypominających te, które przed trzydziestu laty wychodziły z konspiracyjnych powielaczy. W tajniki produkcji ulotek na powielaczach białkowym i denaturowym wprowadził młodzież Zbigniew Wołocznik – więzień stanu wojennego, który przedstawił też zarys drukowania ulotek w stanie wojennym. 

Nie mniejsze emocje wzbudziła recytacja wiersza lub odśpiewanie piosenki inspirowanej  wydarzeniami „Solidarności 80-89 (lub powstałej w tamtym czasie). Oprócz znanych utworów, takich jak „Ballada o Janku Wiśniewskim” czy „Mury” Jacka Kaczmarskiego pojawiły się dwie rewelacyjne kompozycje własne autorstwa   Roberta Gaffki z  Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku – Technikum nr 4 (hip-hopowa wersja utworu „Musimy pamiętać”) oraz Pawła Słońca z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Lęborku (wykonana przy akompaniamencie elektrycznego pianina piosenka „Solidarność to my”).

Zanim nastąpiło ogłoszenie wyników  z krótkim recitalem piosenek Jacka Kaczmarskiego wstąpił Andrzej Radajewski (gitara, śpiew). Uczestnicy i zgromadzeni na sali dorośli zaśpiewali z nim „Mury” barda „Solidarności”.  

Nagrody (głównie książkowe tematycznie związane z turniejem) oraz słodki poczęstunek ufundowało Starostwo Powiatowe w Lęborku. Pamiątkowe upominki oraz dyplomy-podziękowania   od „Solidarności” wręczyli Stanisław Jakonis i Wojciech Książek.

 

Członkowie Jury:

Kazimiera Zielińska, Elżbieta Rabenda, Elżbieta Rekowska-Klassa, Stanisław Jakonis  - przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Lęborku, Jan Drywa, Henryk Tabor, Zbigniew Wołocznik, Andrzej Radajewski

Wyniki:

1 miejsce Gimnazjum nr 2 w Lęborku
2.              I LO w Lęborku
3.             Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lęborku – drużyna E

 Wyróżnienia :
Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Lęborku  – drużyna B

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lęborku – drużyna C

Uczestnicy i opiekunowie:


 1) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Karola Wojtyły w Lęborku – drużyna A
Opiekun: Bogusława Zielińska
2) Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lębor
 Opiekun: Robert Joniec
3) Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Lęborku – drużyna A
Opiekun: Krzysztof Piwka
4) Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku
Opiekun: Tomasz Wojciechowski
5) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Karola Wojtyły w Lęborku – drużyna B
Opiekun: Bogusława Zielińska
6) I Liceum Ogólnokształcące w Lęborku
Opiekun: Tomasz Tutak, Adam Podlewski
7) Zespół Szkół w Wicku
Opiekun: Renata Krużycka
8) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Karola Wojtyły w Lęborku – drużyna C
Opiekun: Bogusława Zielińska
9) Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Lęborku – drużyna B
Opiekun: Krzysztof Piwka
10) Gimnazjum nr 2 w Lęborku
Opiekun: Aldona Korzeniewska
11) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Karola Wojtyły w Lęborku – drużyna D
Opiekun: Karol Magott
12) Powiatowe Centrum Edukacyjne – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lęborku

Opiekun:

Marzena Sierocka-Szychta, Sławomir Hryczak

13) Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Lęborku – drużyna C
Opiekun: Krzysztof Piwka

14) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Karola Wojtyły w Lęborku – drużyna E
Opiekun: Karol Magott