Spotkanie przedstawicieli Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lęborka

Utworzono: 07-04-2025

W Urzędzie Miejskim 3 kwietnia 2025 r. odbyło się kolejne spotkanie dotyczące realizacji kluczowych projektów w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lęborka (MOF Lęborka). Obok Lęborka obszar MOF obejmuje gminy Nowa Wieś Lęborska oraz Łęczyce. Partnerem MOF jest także Powiat Lęborski.

Głównym tematem spotkania w ratuszu były przyszłe projekty, które będą finansowane w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza na lata 2021-2027. Miasto Lębork reprezentowali na spotkaniu burmistrz Jarosław Litwin i zastępca burmistrza Krzysztof Król. Przedstawicielami Gminy Nowa Wieś Lęborska byli wójt Szymon Medalion i sekretarz gminy Edyta Kreft. Z Gminy Łęczyce przybył zastępca wójta Damian Banasiak. Powiat Lęborski reprezentowany był przez starostę lęborskiego Tomasza Litwina.

Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej

Każdy z partnerów MOF realizować będzie projekty polegające na kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Trwają prace nad sporządzaniem dokumentacji budowlanej dla takich budynków, jak: Dom Pomocy Społecznej nr 2 w Lęborku, Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku, Bank Kultury w Lęborku, SP ZOZ w Łęczycach, Zespół Kształcenia i Wychowania w Rozłazinie, Szkoła Podstawowa w Leśnicach, świetlice w Obliwicach, Krępie Kaszubskiej, Tawęcinie, Redkowicach, Garczegorzu, Karlikowie Lęborskim, Pogorzelicach i Kębłowie Nowowiejskim, remizy OSP w Krępie Kaszubskiej, Pogorszewie i Łebieniu.

Budowa i modernizacja ścieżek rowerowych i ciągów pieszych

Największe zadanie obejmować będzie rozwój infrastruktury dla transportu niezmotoryzowanego. Planowane inwestycje obejmują budowę i modernizację dróg rowerowych oraz ciągów pieszych i pieszo - rowerowych w następujących lokalizacjach:

- Lębork: ul. Piotra Skargi (połączenie ul. Targowej z węzłem przesiadkowym), al. Wolności (od ul. Kossaka do placu Piastowskiego), ul. B. Krzywoustego (od ul. Drętowo do przejazdu kolejowego w Rybkach),

- Gmina Nowa Wieś Lęborska: Garczegorze – Wilkowo Nowowiejskie - Kębłowo Nowowiejskie (skrzyżowanie) - Kębłowo Nowowiejskie, Dziechlino – Małoszyce, Garczegorze – Pogorszewo, Łebień – Lędziechowo,

- Gmina Łęczyce: Rozłazino – Godętowo.

Zakup autobusów elektrycznych

Miasto Lębork w ramach ww. środków zamierza kupić trzy autobusy elektryczne oraz stację ładowania pantografowego w celu rozwoju transportu publicznego i elektromobilności.

Inwestowanie w usługi medyczne

Planuje się pozyskać dotację na wsparcie Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Główne wsparcie skierowane będzie dla lęborskiego szpitala. Zaplanowano inwestycje w rozwój placówek diagnostycznych oraz poprawę jakości usług medycznych dla mieszkańców obszaru MOF.

Aktywizacja imigrantów

Jednym z zagadnień było omówienie planów związanych z aktywizacją społeczną i zawodową imigrantów mieszkających na terenie MOF Lęborka. Projekt realizować będzie Powiat Lęborski w partnerstwie ze wszystkimi partnerami MOF.

Wspólna inwestycja w jezioro Lubowidzkie

W toku są też prace dotyczące ochrony i przywrócenia walorów Jeziora Lubowidzkiego, znajdującego się w Obszarze Chronionego Krajobrazu Wzgórz Lęborskich. Wszyscy partnerzy MOF partycypować będą w kosztach rewitalizacji jeziora.

Adaptacja do zmian klimatu

Planowane są także projekty dotyczące adaptacji do zmian klimatu, polegające m.in. na zadaniach poprawiających retencję wód opadowych poprzez budowę błękitno – zielonej infrastruktury. Projekty przyczynią się do ograniczania zjawisk suszy lokalnej i powodzi błyskawicznej na terenie całego obszaru.

To kluczowe projekty dla poprawy jakości życia mieszkańców

Projekty omawiane podczas spotkania mają kluczowe znaczenie dla poprawy jakości życia mieszkańców obszaru MOF. Rozwój transportu publicznego, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów oraz modernizacja energetyczna budynków to działania, które realnie wpłyną na komfort mieszkańców oraz zrównoważony rozwój regionu.

W szczególności inwestycje w transport publiczny i ochronę środowiska pozwolą zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, poprawić dostępność komunikacyjną i uczynić region bardziej przyjaznym dla mieszkańców oraz turystów. Adaptacja do zmian klimatu oraz ochrona Jeziora Lubowidzkiego to także istotne kroki w kierunku ekologicznej i odpowiedzialnej gospodarki wodnej.

MOF Lęborka to przykład, jak współpraca między gminami i samorządami może przyczynić się do lepszego wykorzystania dostępnych środków i skuteczniejszej realizacji projektów. Dzięki wspólnemu planowaniu i inwestycjom dostosowanym do realnych potrzeb społeczności lokalnych, możemy efektywnie rozwijać infrastrukturę, gospodarkę i usługi publiczne.

 

Spotkanie przedstawicieli Miejskiego Obszaru 62356
Spotkanie przedstawicieli Miejskiego Obszaru 62357
Spotkanie przedstawicieli Miejskiego Obszaru 62358
Spotkanie przedstawicieli Miejskiego Obszaru 62359
Spotkanie przedstawicieli Miejskiego Obszaru 62360