Stacja Kultura w blasku legend – uroczyste ogłoszenie wyników
Podczas uroczystej gali w Stacji Kultura poznaliśmy wyniki XIX Otwartego Konkursu Literackiego „Legendy Błękitnej Krainy”. Na konkurs wpłynęły 72 legendy. Nagrodę Grand Prix zdobyła Aneta Lejwoda – Zielińska za legendę „O Diabelskim Kamieniu z Witkowa”. Nagroda Specjalna Burmistrza Miasta Lęborka została przyznana phm. Wiesławie Kondrackiej. Laureatom gratulowali i nagrody wręczali Sekretarz Miasta Sławomir Tutakowski i Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Halina Łukian. Urząd Miejski w Lęborku jest jednym z organizatorów konkursu.
W czwartek 22 maja 2025 r. Stacja Kultura wypełniła się po brzegi miłośnikami literatury, uczestnikami konkursu i ich bliskimi, którzy przyszli wspólnie świętować finał konkursu. Zanim ogłoszono wyniki, publiczność rozgrzał pełen emocji występ Doroty Suszko, młodej wokalistki ze Szkoły Wokalu przy Lęborskim Centrum Kultury „Fregata”, prowadzonej przez Annę Krawczykowską. Po powitaniu gości przez prowadzącego galę Konrada Chmiela z Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Lęborska – Łeba publiczność poznała wyniki.
Na konkurs, który łączy dzieci, młodzież i dorosłych wokół wspólnej pasji do pisania i lokalnych historii, wpłynęły ogółem 72 legendy: 4 w kategorii 7 – 9 lat, 15 w kategorii 10 – 12 lat, 30 w kategorii 13 – 15 lat, 8 w kategorii 16 – 18 lat oraz 15 prac zakwalifikowanych do kategorii Osoby Dorosłe. Prace oceniała powołana przez LOT komisja w składzie z przewodniczącą Haliną Krzewniak ze Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury TAK w Lęborku, kulturoznawcą z Muzeum w Lęborku Urszulą Walburg oraz polonistą i pracownikiem LOT Marcinem Krzciukiem. Komisja miała niełatwe zadanie, bo w każdej kategorii wiekowej zgłoszono wartościowe, pełne wyobraźni prace.
Grand Prix zdobyła Aneta Lejwoda - Zielińska, autorka legendy „O Diabelskim Kamieniu z Witkowa”. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła jako nastolatka, debiutując w almanachu poetyckim. Laureatka jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, takich jak „Miś Staś i przyjaciele” oraz „Miś i czarodziejka”, które cieszą się popularnością wśród najmłodszych czytelników, wprowadzając ich w świat przedszkolnych przygód. Pisze także dla dorosłych – jej książka „O czym szumią drzewa nad Prosną” opowiada o losach trzech kobiet połączonych przyjaźnią w realiach historycznych, m.in. podczas II wojny światowej.
Zdobywczyni Grand Prix jest ceniona za ciepły, przystępny styl oraz umiejętność łączenia elementów edukacyjnych z literacką fantazją, co inspiruje zarówno dzieci, jak i młodzież. To także nauczycielką z wieloletnim doświadczeniem. Z wykształcenia jest polonistką, neurologopedą oraz nauczycielką wychowania fizycznego. Przez 20 lat pracowała jako nauczycielka w gimnazjum, a obecnie prowadzi zajęcia z języka polskiego dla młodzieży oraz pracuje jako wychowawca w świetlicy szkolnej.
Wyjątkowy moment nadszedł, gdy Urszula Walburg, kulturoznawca z Działu Etnografii w Muzeum w Lęborku, odczytała zwycięski tekst, zabierając słuchaczy w magiczną podróż do świata legend.
Nagroda Specjalna Burmistrza Miasta Lęborka dla zwycięzcy kategorii „Legenda o Lęborku” została przyznana phm. Wiesławie Kondrackiej. Za zmarłą laureatkę nagrodę odebrała Małgorzata Bresler.
WYNIKI KONKURSU
Kategoria 7 – 9 lat
I miejsce - Aleksander Kopp - Ostrowski (Szkoła Podstawowa w Nożynie)
II miejsce - Antonina Majewska (Szkoła Podstawowa w Redkowicach)
III miejsce - Nikodem Starostecki (Szkoła Podstawowa w Nożynie)
Kategoria 10 – 12 lat
I miejsce - Julia Dułak (Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Lęborskiej)
II miejsce - Ksawery Rudziński (Zespół Kształcenia i Wychowania w Gniewinie)
III miejsce - Maksymilian Łukasz Kobiela (Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Lęborskiej)
Wyróżnienie: Aniela Bizewska (Szkoła Podstawowa nr 3 w Lęborku), Maria Krefta (Szkoła Podstawowa nr 7 w Lęborku), Antoni Szyca (Szkoła Podstawowa w Wicku), Oliwia Zychowicz (Szkoła Podstawowa nr 3 w Lęborku)
Kategoria 13 – 15 lat
I miejsce - Inka Malek (Szkoła Podstawowa w Łupawie)
II miejsce - Liliana Czech (Szkoła Podstawowa w Wicku)
III miejsce - Maja Tutakowska (Szkoła Podstawowa nr 1 w Lęborku)
Wyróżnienie: Wiktoria Białek (Społeczna Językowa Szkoła Podstawowa LTO w Lęborku), Zuzanna Bikowska (Szkoła Podstawowa w Wicku), Hanna Drywa (Szkoła Podstawowa nr 1 w Lęborku), Lena Dułak (Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Lęborskiej), Zuzanna Klasa (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bukowinie), Jaśmina Konińska (Szkoła Podstawowa w Łebie), Amelia Majewska (Szkoła Podstawowa w Redkowicach), Antonina Pobłocka (Szkoła Podstawowa w Redkowicach), Aleksandra Pujanek (Niepubliczny Zespół Szkolno -Przedszkolny w Popowie), Mikołaj Radzewicz (Szkoła Podstawowa w Łebie), Patrycja Schmidtke (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bukowinie), Borys Sobieraj (Społeczna Językowa Szkoła Podstawowa LTO w Lęborku), Alicja Tutkowska (Szkoła Podstawowa w Łebie)
Kategoria 16 – 18 lat
I miejsce - Maksymilian Halas (Technikum Leśne w Warcinie)
II miejsce - Borys Prokopczuk (Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Lęborku), Zofia Szmyd (I Liceum Ogólnokształcące w Lęborku)
III miejsce - Dorota Suszko (I Liceum Ogólnokształcące w Lęborku)
Wyróżnienie: Zuzanna Michalak (Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku), Luiza Starzyńska (Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku), Dawid Tesmer (Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku)
Kategoria Osoby Dorosłe
I miejsce - Grzegorz Czech
II miejsce - Tadeusz Charmuszko
III miejsce - Katarzyna Starostecka
Wyróżnienie: Noemi Kicyła, Dariia Lohvynenko, Bartosz Stryczek
Konkurs nie odbyłby się bez wsparcia wielu partnerów. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Powiat Lęborski w ramach I Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadań publicznych w 2025 roku, a także przez Urząd Miejski w Lęborku, Urząd Gminy w Cewicach, Urząd Gminy w Czarnej Dąbrówce, Urząd Gminy w Linii, Urząd Gminy w Łęczycach, Urząd Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej, Urząd Gminy w Potęgowie, Urząd Gminy w Wicku, Muzeum Nauki Hevelianum w Gdańsku, Muzeum w Lęborku, Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną, Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby, firmę Farm Frites Poland SA, Komendę Hufca ZHP w Lęborku, Salon Fryzjerski Pola oraz Pałac pod Bocianim Gniazdem w Runowie.
Konkurs zorganizowany został przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemia Lęborska - Łeba we współpracy z Urzędem Miejskim w Lęborku, Starostwem Powiatowym w Lęborku, Miejską Biblioteką Publiczną w Lęborku, Muzeum w Lęborku, Urzędem Gminy w Cewicach, Urzędem Gminy w Czarnej Dąbrówce, Urzędem Gminy w Linii, Urzędem Gminy w Łęczycach, Urzędem Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej, Urzędem Gminy w Potęgowie oraz Urzędem Gminy w Wicku.
To było niezapomniane wydarzenie, pełne historii, emocji i literackiej magii. Do zobaczenia za rok – w jubileuszowej, XX edycji!