Świadczenie pielęgnacyjne bez kryterium dochodowego
Od 1 stycznia 2010 roku prawo do świadczenia pielęgnacyjnego jest ustalane niezależnie od dochodów rodziny i na czas nieokreślony.
Jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności albo znacznym stopniu niepełnosprawności było wydane na czas określony - prawo do takiego świadczenia przysługuje do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
Ponadto, w przypadku gdy w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, prawo to będzie ustalane począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
W wyniku nowelizacji, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, pod warunkiem, że nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki.
Ocena sytuacji rodzinnej w tym zakresie w indywidualnych sprawach zależy od organu właściwego. W przypadku wątpliwości co do spełniania warunków, od których uzależnione jest prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, organ właściwy będzie mógł przeprowadzić wywiad, a także wystąpić do ośrodka pomocy społecznej o udzielenie informacji w tym zakresie, jeżeli okoliczności te zostały ustalone w rodzinnym wywiadzie środowiskowym przeprowadzonym nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem otrzymania przez ośrodek pomocy społecznej wniosku o udzielenie informacji.
Do postępowań w sprawie ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego za okresy zasiłkowe przypadające przed dniem 1 stycznia 2010 r. rozpoczętych przed dniem wejścia w życie nowelizacji (tj. przed 1 stycznia 2010 r.) i nie zakończonych decyzją, mają zastosowanie dotychczasowe przepisy.
Osoby zainteresowane mogą zasięgnąć więcej informacji w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lęborku - Sekcja Świadczeń Rodzinnych - tel. 59 8634-757.