W SP3 już skorzystali z funduszy unijnych i zachęcają innych
Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Olimpijczyków Polskich była w czwartek, 14 listopada organizatorem konferencji pt. „Open Your Eyes – Fundusze unijne jako narzędzie zmiany w edukacji”. Z zaproszenia organizatorów skorzystali dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Konferencja poświęcona była tematowi wykorzystania funduszy unijnych jako kluczowego narzędzia wspierającego innowacyjne projekty edukacyjne. To część działań realizowanych w ramach projektu mobilności nauczycielskiej „I like – uczymy z TIK i CLIL”, który szkoła przeprowadziła w ramach programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, na zasadach Erasmus+. Projekt umożliwił nauczycielom szkoły zdobycie doświadczeń i rozwój kompetencji w zakresie innowacyjnych metod nauczania, takich jak technologie informacyjno - komunikacyjne (TIK) oraz zintegrowane kształcenie przedmiotowo - językowe (CLIL). Program Erasmus+ wspiera międzynarodową współpracę edukacyjną. W perspektywie do 2027 r. unijne środki na ten cel to 28 mld euro.
Honorowym patronatem objęli wydarzenie Pomorski Kurator Oświaty i Burmistrz Miasta Lęborka. Konferencję otworzyli dyrektor szkoły Mariola Małecka i w imieniu burmistrza Jarosława Litwina, którego osobisty udział uniemożliwiły obowiązki służbowe, sekretarz miasta Marian Kurzydło.
- Tą konferencją chcielibyśmy zasiać ziarenko czegoś nowego, że wychodząc będziecie mieli wiedzę, co można zrobić w waszych szkołach, z czego skorzystać, skąd wziąć pieniądze i że to wam się uda. Wrażenia nauczycieli z wyjazdów zagranicznych pokazują, ile wyzwoliły energii i entuzjazmu, jaka to autentyczna radość, których nie dałoby się zdobyć w inny sposób. Te dwa tygodnie zmieniły całą naszą szkołę, sposób nauczania, patrzenia, zmieniło mentalność każdego uczestnika. Są pieniądze do wzięcia dla każdej ze szkół, które daje nam Unia Europejska i warto sięgać po te fundusze – zachęcała dyrektor Mariola Małecka.
- Organy prowadzące szkoły i przedszkola są ograniczone w swoich środkach i jeśli jest możliwość zdobycia pieniędzy w innych miejscach, z innych instytucji, to warto po nie sięgać – podkreślił sekretarz miasta Marian Kurzydło. – Dziękuję Szkole Podstawowej Nr 3 nie tylko za zorganizowanie tej konferencji, ale też za to, co dzieje się w tej szkole, bo macie chęci, a to jest już bardzo dużo. Macie też determinację do działania, do przekazywania wiedzy, czego przykładem jest ta konferencja.
Wśród prelegentów konferencji była Łucja Gąsik – Rachubińska z Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHUB Gdańsk. To międzysektorowe centrum innowacji, które swoją działalność poświęca europejskim programom edukacyjnym oraz popularyzacji oferty Erasmusa+. Centrum współpracuje z instytucjami, w szczególności z uczelniami, jednostkami samorządu terytorialnego, ośrodkami kształcenia zawodowego, szkołami oraz podmiotami gospodarczymi poprzez porozumienia na rzecz wspierania innowacji z programu Erasmus+.
Zdobytymi doświadczeniami i wrażeniami z uczestnictwa w projekcie podzieliły się z uczestnikami konferencji nauczycielki z SP3 Katarzyna Stenka, Agnieszka Okuszko - Pokojska i Natalia Zając - Wołocznik.
"Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko" – od tego cytatu z „Małego Księcia” jako motto szkoły rozpoczęła swoją wypowiedź nauczycielka Katarzyna Stenka.
- W naszej szkole szukamy własnych ścieżek i rozwiązań, niekonwencjonalnych, wychodzących poza schematy a pani dyrektor Mariola Małecka jest naszym „Małym Księciem”.
Katarzyna Stenka z nauczycielką Beatą Czekirdą skorzystały z kursu języka włoskiego we Florencji.
- W naszej szkole jestem doświadczoną nauczycielką języka niemieckiego i chciałam spróbować nauki innego języka. Wśród uczestników byliśmy jedynymi osobami z Polski a było bardzo międzynarodowo, bo byli uczestnicy nawet z Konga czy Wenezueli – mówiła o swojej motywacji i wrażeniach Katarzyna Stenka. – Na początku było trudno, bo prowadząca zajęcia mówiła do nas tylko w języku włoskim, ale z dnia na dzień było lepiej.
W swojej szkole, jeszcze przed wyjazdem nauczycieli, uczniowie zostali zachęceni do wzięcia udziału w projekcie zatytułowanym „Italodisco”, łącząc naukę języka niemieckiego z włoskim. To były zajęcia pozalekcyjne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.
Natalia Zając – Wołocznik wzięła udział w kursie metodycznym z innowacyjności i kreatywności we Florencji.
- Nauczyłam się wielu ciekawych rzeczy, poznałam genialne aplikacje i programy, w tym na bazie sztucznej inteligencji, które można wykorzystać w pracy z uczniami, ale też w codziennym życiu.
Z projektu skorzystało 17 nauczycieli szkoły. Celem programu było przeszkolenie kadry pedagogicznej szkoły zarówno pod względem językowym, jak i metodycznym. Każdy uczestnik miał możliwość wyboru kraju oraz rodzaju kursu. Na działania szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków UE na kwotę 242.421,47 zł. Kadra SP3 wzięła udział w szkoleniach we Włoszech i Irlandii oraz na Cyprze, Malcie i Łotwie. Nauczyciele podtrzymują nawiązane kontakty, współpracując z zagranicznymi placówkami edukacyjnymi.
Dyrektor Ewa Magott mówiła o akredytacji Erasmus+ dla Społecznego Liceum Ogólnokształcącego na lata 2021-2026.
Dyrektor Tomasz Tutak z II Liceum Ogólnokształcącego przedstawił dobre praktyki w przygotowaniu szkoły do udziału w projektach międzynarodowych.
Nauczycielka Mariola Pioch z Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu opowiedziała o zagranicznej mobilności uczniów i nauczycieli tej szkoły w ramach programu Erasmus+.
Prelegentką była także nauczycielka Katarzyna Kurzydło - Wróblewska ze Szkoły Podstawowej Nr 1.