Z udziałem burmistrza Lęborka konferencja o ważnych sprawach dla dzieci i młodzieży
W Łebie rozpoczęła się konferencja pt. „Dzieci i młodzież adresatami gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. W trosce o wysoką jakość i skuteczność działań profilaktycznych”. Na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom projekt realizuje Polskie Towarzystwo Psychotraumatologii w Gdańsku, w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Lęborku. W inauguracji wzięli udział burmistrz Lęborka Jarosław Litwin, sekretarz miasta Sławomir Tutakowski oraz starosta lęborski Tomasz Litwin i zastępca burmistrza Łeby Krzysztof Szumała. Wydarzenie ma bogaty program i zaplanowane jest do 4 kwietnia br.
- Cieszę się, że Urząd Miejski w Lęborku może być partnerem tego wydarzenia i że dziś w jednym miejscu spotykają się przedstawiciele tylu samorządów, organizacji i instytucji. Wierzę, że te trzy dni przyniosą wiele inspiracji i dobrych pomysłów, które będzie można przenieść na nasz grunt – powiedział Jarosław Litwin na inaugurację konferencji.
Głównym celem spotkania szkoleniowego, które otworzył prezes PTPt Daniel Mihuniewicz, jest zwiększenie skuteczności podejmowanych działań profilaktycznych, skierowanych do dzieci i młodzieży, prowadzonych w ramach gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. W konferencji, której pomysłodawczynią i koordynatorką jest Małgorzata Pobłocka, biorą udział pracownicy pomocy społecznej, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, pracownicy sądów.
- Jako Polskie Towarzystwo Psychotraumatologii staramy się średnio dwa razy w roku organizować konferencje w Lęborku, w czym wspiera nas burmistrz Lęborka. Zapraszamy prelegentów i państwa jako odbiorców, żebyśmy mogli dokształcać się i rozwijać – powiedział prezes Daniel Mihuniewicz.
Burmistrz podkreślił, że temat profilaktyki wśród dzieci i młodzieży jest dla lęborskiego samorządu niezwykle ważny, a nauczyciele, psycholodzy, pracownicy socjalni regularnie uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez PTPt.
Ważnym akcentem konferencji będzie dyskusja panelowa pt. „Wokół współpracy samorządów gminnych”, której zadaniem będzie zachęcenie uczestników do podejmowania wspólnych działań w ramach realizacji gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.
W ramach trzydniowej konferencji zaplanowano wykłady, sesje seminaryjne, dyskusję panelową, które poprowadzą specjaliści: dr Katarzyna Okulicz - Kozaryn – psycholog, współautorka programów profilaktycznych opartych na naukowych podstawach, Jolanta Łazuga – Koczurowska – psycholog, twórczyni i liderka Ośrodka Monar w Gdańsku, Radosław Nowak – pedagog, zastępca dyrektora Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, Jolanta Terlikowska – pedagog, socjoterapeutka, profilaktyk, Sylwester Lewandowski – pedagog, członek GKRPA , Małgorzata Pobłocka – pedagog, socjoterapeutka, Daniel Mihuniewicz – psycholog, psychotraumatolog.
Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, realizowane na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.