Zapraszamy do Wieży Ciśnień na wystawę niezwykłego malarstwa
W Wieży Ciśnień można oglądać wystawę zatytułowaną „Zygmunt Gulgowski. Malarstwo”. Wystawę prac artysty malarza związanego przez większość życia z Lęborkiem można będzie zwiedzać do 4 maja 2025 roku w godzinach otwarcia Wieży Ciśnień tj. od wtorku do piątku (10:00-16:00) oraz w weekendy (11:00 – 16:00).
Zygmunt Gulgowski urodził się 3 sierpnia 1914 roku w Kiełpinie, niedaleko Tucholi. Studiował papieroplastykę w Państwowym Wyższym Instytucie Robót Ręcznych w Bielsku - Białej. Do Lęborka przeprowadził się w 1948 roku. Nauczał w Liceum Pedagogicznym, Państwowym Ognisku Artystycznym i Liceum Wychowawczyń Przedszkoli. Z tego ostatniego przeszedł na emeryturę w 1974 r. Będąc już na emeryturze przez 20 lat pracował w Państwowym Ognisku Artystycznym. 9 maja 1953 r. ożenił się z Jadwigą z Buchowskich, a 16 marca 1945 r. urodziła im się córka Barbara. Zmarł 19 marca 2015 roku.
Jest autorem wielu pejzaży i portretów. Na wernisażu o swoim ojcu opowiadała Barbara Gulgowska, z której zbiorów pochodzą obrazy prezentowane na wystawie. Ekspozycji towarzyszą również prace uczniów Powiatowego Ogniska Artystycznego w Lęborku, inspirowane twórczością Zygmunta Gulgowskiego.
Wernisaż wystawy miał miejsce 28 marca i uświetniły go występu muzyczne. W ten wyjątkowy wieczór gości w Wieży Ciśnień przywitał występ zespołu trębaczy z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku pod kierownictwem pana Mirosława Pawlaka, w składzie: Stanisław Główczewski, Kordian Grzelewski, Jakub Rowell, Kalina Stawska.
Drugim akcentem muzycznym był występ zespołu kameralnego nauczycieli i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku. Zespół wystąpił w składzie: Magdalena Kreft – fortepian, kierownictwo zespołu, Weronika Nycz - I skrzypce, Mateusz Kempa – suka biłgorajska, Tomasz Denkiewicz – kontrabas, Anna Nawrott – flet, Bogna Sujkowska – dzwonki chromatyczne.