Zapraszamy na lęborskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Utworzono: 28-02-2025

Zbliża się 1 marca. Od 15 lat tego dnia obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na wspólne obchody w Lęborku zapraszają burmistrz miasta Jarosław Litwin i przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Zimnowoda.

Nowością obchodów w Lęborku będzie I Patriotyczny Bieg im. rtm. Jana Skorba, jednego z „Wyklętych”, podczas II wojny światowej uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r., kawalerzysty, członka konspiracji, dowódcy oddziału partyzanckiego, odznaczonego m.in. Krzyżem Virtuti Militari 5 klasy, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych. W latach sześćdziesiątych XX wieku związał swoje losy z ziemią lęborską. Zmarł w 1988 r. w Bydgoszczy i pochowany został na cmentarzu w Lęborku.

1 marca o godz. 11, w ramach pierwszej edycji biegu, dzieci i młodzież do 16 roku życia staną na starcie, żeby zmierzyć się z dystansem ok. 400 m. Kwadrans później zaplanowany jest bieg główny na dystansie ok. 1800 m dla dorosłych i młodzieży od 16 roku życia. Start i meta przy głównym wejściu na Wieżę Ciśnień w parku im. Bolesława Chrobrego.

Drugim elementem obchodów będzie msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, odprawiona w kościele parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Początek o godz. 18. Po zakończeniu mszy św. nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą upamiętnieniu żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i innych bohaterów podziemia niepodległościowego, w tym rtm. Jana Skorba.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało też na Kresach Wschodnich, szczególnie na ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”.

Zapraszamy na lęborskie obchody Narodowego Dnia 61248
Zapraszamy na lęborskie obchody Narodowego Dnia 61249
Zapraszamy na lęborskie obchody Narodowego Dnia 61250
Zapraszamy na lęborskie obchody Narodowego Dnia 61251