Północ-południe na dwóch kółkach - poprawa dostępności miejsc cennych przyrodniczo przez budowę ścieżki rowerowej przy ul. Wojska Polskiego w Lęborku

PÓŁNOC-POŁUDNIE NA DWÓCH KÓŁKACH -  poprawa dostępności miejsc cennych przyrodniczo przez budowę ścieżki rowerowej przy ul. Wojska Polskiego w Lęborku

Projekt finansowany w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.

Działanie „Realizacja lokalnych strategii rozwoju  kierowanych przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych Priorytet 4.

Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej.


Wartość operacji (koszty kwalifikowalne):  667 075,35 zł

Wartość dofinansowania: 125 951,97 zł


Opis i cele operacji:

Operacja pn. Północ-południe na dwóch kółkach – poprawa dostępności miejsc cennych przyrodniczo przez budowę ścieżki rowerowej przy ul. Wojska Polskiego w Lęborku zakłada utworzenie 2 fragmentów drogi rowerowej o łącznej długości ok. 461 m. Nowe fragmenty połączą istniejące ścieżki rowerowe i prowadzić będą od skweru Orła Białego do ronda Bitwy Warszawskiej 1920 oraz od ścieżki przy Szkole Podstawowej nr 1 do ronda Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Planuje się również uporządkowanie organizacji ruchu w tym rejonie, tj. utworzenie i oznakowanie przejść dla pieszych połączonych z przejazdami dla rowerów.

Cel operacji został zdefiniowany jako „poprawa dostępności miejsc cennych przyrodniczo oraz zwiększenie płynności i bezpieczeństwa ruchu rowerowego przez budowę brakujących fragmentów ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Wojska Polskiego w Lęborku”.

Nowe fragmenty ścieżki utworzą wraz z tymi już istniejącymi spójny ciąg komunikacyjny wzdłuż całej ulicy Wojska Polskiego, która jest jedną z głównych drogowych arterii miasta. Nowa ścieżka stanowić będzie istotny element tworzonego stopniowo regionalnego systemu dróg rowerowych na osi północ-południe, tj. na trasie pomiędzy nadmorską Łebą a Lęborkiem i miejscowościami położonymi na południe od miasta. Utworzenie takiego połączenia umożliwi dotarcie w prosty, zdrowy i bezpieczny sposób w rejony atrakcyjne pod względem przyrodniczym, turystycznym, wypoczynkowym i kulturowym. System dróg rowerowych, utworzony m.in. dzięki realizacji projektu, połączy centrum Lęborka, w tym jego zabytkowe śródmieście i historyczne założenia parkowe, z miejscami zlokalizowanymi w innych częściach miasta i poza jego granicami, w tym z pobliskimi miejscowościami oraz terenami wyjątkowymi pod względem przyrodniczym i rekreacyjnym (Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórz Lęborskich, ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, trasy rowerowe).

Realizacja operacji dofinansowanej z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność”, objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie, w tym związane z realizacją operacji własnych LGD, przyczyni się do osiągnięcia celu: wspieranie i wykorzystywanie atutów środowiska na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym operacje na rzecz łagodzenia zmiany klimatu, obejmującego ochronę obszarów będących formami ochrony przyrody przez regulowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo.

Operacja będzie realizowana ze środków pozyskanych w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju 2014-2020 (LSR) za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Dorzecze Łeby. Przedsięwzięcie przyczyni się do osiągnięcia celu ogólnego LSR: „Wzmocnienie atrakcyjnej turystycznie marki obszaru dla stworzenia konkurencyjnej gospodarki tworzącej miejsca pracy”, celów szczegółowych: „Atrakcyjne miejsca pracy w turystyce”, „Spójny i atrakcyjny wizerunek obszaru”, „Poprawa warunków życia mieszkańców”.

Zgodnie z zawartą umową o dofinansowanie projekt uzyskał z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” dofinansowanie w wysokości 125 951,97 zł.