Pomoc dla Ukrainy

Utworzono: 28-02-2022

24 lutego 2022 r. nasz sąsiad – niepodległe państwo Ukraina, zostało zaatakowane przez agresora – Federację Rosyjską. Wspieranie niepodległej i demokratycznej Ukrainy stanowi polską rację stanu. Naród ukraiński od kilku dni bohatersko walczy z armią wroga, siejącą zniszczenie, nieszczęście i ból. W pełni wspieramy Ukrainę i wyrażamy przekonanie, że sprawiedliwość zwycięży, a agresor poniesie konsekwencje swojego zbrodniczego działania.

My, lęborczanie, także jesteśmy gotowi na szeroką pomoc. Zarówno stowarzyszenia, władze samorządowe, jak i zwykli mieszkańcy Lęborka lęborskiego wyrażają gotowość wsparcia narodu ukraińskiego w tym tragicznym czasie. Każdy, kto chce i może wspomóc naród ukraiński oraz  przybywających do Polski uchodźców, znajdzie informacje na https://pomagamukrainie.gov.pl/

Burmistrz Miasta Lęborka, Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyż i Związek Ukraińców organizują zbiórkę materiałów rzeczowych dla ludności w Ukrainie.

Punkt zbiórki:

Stacja Kultura, ul. Dworcowa 8a (przy dworcu PKP), czynne: poniedziałki, środy, piątki i soboty w godz. 9.00-16.00, wtorki i czwartki w godz. 9.00-18.00.

Od poniedziałku 28 lutego można przekazywać:
- materiały opatrunkowe,
- żywność długoterminową,
- środki higieny (kosmetyki, pieluchy, podpaski, pasty do zębów),
- nowy sprzęt kwatermistrzowski (śpiwory, łóżka polowe, koce).

Osoby chcące przyjąć ukraińskich uchodźców pod swój dach, proszone są o kontakt telefoniczny z koordynatorami akcji – sekretarzem miasta Marianem Kurzydło: 608 092 518 lub Beatą Mozolewską-Winiarczyk: 606 874-292. Osoby, które już przyjęły do swoich domów uchodźców z Ukrainy, proszone są o informację pod wskazane wyżej numery telefonów.

Formularz umowy użyczenia schronienia (np. mieszkania, pokoju)  - w załączniku niżej.

Ponadto wśród załączników (poniżej) znajduje się kwestionariusz (w jęz. ukraińskim) do wypełnienia przez obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po 24.02.2022 r. i przebywają na terenie Gminy Miasto Lębork. Należy go wypełnić i dostarczyć do Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Lęborku, ul. Armii Krajowej 14 (pokój 201), tel. 59 86 37 772.

Ważne!

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy na stronach:

https://ua.gov.pl oraz https://gdansk.uw.gov.pl/pomagamy-ukrainie

Całodobowa specjalna linia dla uchodźców: 734-117-307.

Wszyscy chętni mogą oddawać krew. Informacja na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku https://krew.gda.pl/ oraz w Słupsku http://krwiodawstwo.slupsk.pl


PRACA

Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej uruchomił, na wortalu publicznych służb zatrudnienia, nową zakładkę adresowaną do uchodźców z Ukrainy o nazwie Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy

Dostępna jest pod linkiem: https://psz.praca.gov.pl/pomocdlaukrainy

Zakładka zawiera trzy bloki informacyjne:

  1. rynek pracy w Polsce,
  2. pomoc w innych obszarach,
  3. rynek pracy w Unii Europejskiej.

Zakładka jest na bieżąco aktualizowana i jest dostępna w wersji ukraińskiej.

Przydatne informacje  dotyczące podjęcia pracy w województwie pomorskim na stronach:

www.wup.gdansk.pl/ukraina

www.pomocukrainie.pomorskie.eu 


NADANIE NUMERU PESEL

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., w związku z działaniami wojennymi, proszeni są o zgłaszanie się do urzędów gminy, w celu złożenia wniosku o nadanie numeru PESEL. 

Numer PESEL dla obywateli Ukrainy nadawany jest na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. / Номер PESEL для громадян України присвоєно на підставі Закону від 12 березня 2022 року.

W Lęborku obywatele Ukrainy, którzy ubiegają się o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie, mogą załatwić sprawę w Urzędzie Miejskim, wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty:

- telefonicznie pod numerem telefonu: 59 8637733 lub 59 8637734

- osobiście w Urzędzie Miejskim w Lęborku, ul. Armii Krajowej 14, pokój C3 oraz pokój C4.

Громадяни України, які звертаються за номером PESEL у зв’язку з конфліктом в Україні, можуть вирішити питання лише після попереднього запису:

• за телефоном: 59 8637733 або 59 8637734

• особисто в Ратуші в Лемборку, вул. Armii Krajowej 14, кімната C3 та кімната C4.

Nadanie numeru PESEL będzie możliwe od dnia 16 marca 2022 r. / Призначення номера PESEL стане можливим з 16 березня 2022 року.

Przy składaniu wniosku o nadanie nr PESEL obywatele Ukrainy są zobowiązani doręczyć fotografię jak do dowodu osobistego.

W Lęborku mogą je wykonać bezpłatnie w 2 zakładach fotograficznych: w Zakładzie Fotograficznym WIFOT przy ul. Orzeszkowej 2 (czynny codziennie w godz. 9.00-18.00, w soboty 9.00-15.00), w  FOTO Express przy ul. Grunwaldzkiej 20 (czynny pon. 9.30-16.30, wt., śr., czw. i piątek 8.30-16.30, sob. 9.00-13.00).

Obywatele Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Lęborku i mają pytania dotyczące nadawania numeru PESEL mogą uzyskać informacje w języku ukraińskim pod nr 697 671 639 (w godz. pracy Urzędu Miejskiego).

Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z informacją z załącznika. / Якщо цікаво, прочитайте інформацію в додатку.

Więcej informacji w językach ukraińskim i polskim znajduje się na stronach:


Komunikat w sprawie dostępnych form świadczeń zdrowotnych w stanach nagłych dla uchodźców

W załącznikach publikujemy informatory o dostępnych formach świadczeń zdrowotnych w stanach nagłych dla uchodźców w języku polskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Zachęcamy do wykorzystania w kontaktach z uchodźcami.

Pliki do pobrania:

Pomoc dla Ukrainy 41961
Pomoc dla Ukrainy 41959
Pomoc dla Ukrainy 41960